مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری یزد:


مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری گفت: همانطور که در بروز و شیوع بیماری کرونا همدلی و همراهی مردم استان را به خوبی شاهد بودیم در زمینه تسهیل و رفع مشکلات ازدواج نیز نیازمند عزم همگانی هستیم.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری یزد به نقل از خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)، "فخرالسادات خامسی" مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری در بازدید از انجمن صنفی خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری استان یزد، ‌گفت: اکنون استان یزد در زمینه ازدواج در جایگاه ۲۶ کشوری قرار دارد لذا باید اقدامات موثری در راستای ترویج فرهنگ ازدواج در جامعه صورت گیرد.
خامسی با اشاره به کاهش آمار ازدواج، ادامه داد: علاوه بر مسائل اقتصادی، کنکور و ادامه به تحصیل نیز بی‌تاثیر در کاهش ازدواج نیست و همچنین نرخ بیکاری در حوزه زنان موید این مطلب است.
مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری تغییر در سبک زندگی را از دیگر عوامل تاثیرگذار در کاهش ازدواج دانست و اظهار ‌کرد: در واقع از زندگی واقعی و قدیمی یزدی فاصله گرفته‌ایم به نحوی که در قدیم ارتباط دختر و پسر تنها از راه ازدواج محقق می‌شد و همین نوعی عطش به ازدواج را در بین جوانان تشدید می‌کرد البته مهارت‌های ارتباطی نیز در این زمینه بی‌تاثیر نیست.
وی بر تقویت مهارت‌های ارتباطی تاکید کرد و افزود: در بحث تشکل‌ها برخی خاص ازدواج فعالیت می‌کنند که تعداد محدودی را شامل می‌شوند و برخی دیگر شامل تشکل‌های خیریه می‌شود که در بحث ازدواج نیز فعالیت دارند.
خامسی با اشاره به موضوع طلاق و رتبه ۲۷ استان در کشور، گفت: شاید استان در جایگاه کشوری وضعیت خوبی داشته باشد اما به نسبت خود استان در جایگاه مطلوبی نیستیم و عوامل زیادی در این امر دخیل است.
وی ادامه داد: شاید از عمده‌ترین مواردی که در این زمینه موثر است کم‌رنگ شدن بنیه دینی و اعتقادی است که این آسیب‌ اجتماعی را منجر می‌شود البته مولفه‌های دیگری نیز در این زمینه نقش موثری دار‌ند.
مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خاطرنشان کرد: اکنون موارد اعتقادی ازجمله توکل و ایمان که در قدیم پر رنگ بود در بین جوانان و مردم کم‌رنگ شده و همچنین خیانت که ریشه در مباحث دینی و اعتقادی دارد، موضوع مهمی است.
وی ضعف ارتباط بین نسل‌ها، اعتیاد و دخالت والدین را از دیگر شاخصه‌های افزایش طلاق دانست و افزود: همچنین در مدارس بیشتر بر روی مسائل درسی تاکید می‌شود و این در حالی است که باید به مباحث دیگر علاوه بر درس و کنکور توجه بیشتری شود.
خامسی در پایان تصریح کرد: متاسفانه جایگاه اعضای خانواده آنگونه که در قدیم مورد توجه بوده، مورد توجه نیست و تغییرات زیادی در جایگاه‌ها شده است، اکنون بحث فرزند سالاری در بین خانواده‌ها مطرح می‌شود ‌و پر توقع بودن فرزندان گاهی باعث مشکلاتی می‌شود که در زندگی زناشویی با کم‌ترین مشکل دچار تنش می‌شوند.


آدرس کوتاه :