شناسه : 94021630


استاندار يزد با صدور پيامي ضمن تبريك ثبت جهاني بافت تاريخي شهر يزد در يونسكو به عموم مردم از دست اندركاران متولي تحقق اين امر تقدير و تشكر كرد.

به گزارش اداره كل روابط عمومي استانداري يزد،متن كامل پيام سيد محمدي ميرمحمدي به شرح زير است:

اكنون با دريافت خبر مسرت بخش و افتخارآفرين ثبت جهاني بافت تاريخي شهر يزد، شاهد افزودن برگ زرين ديگري به افتخارات اين ديار سرافراز هستيم. افتخاري كه نه تنها براي ايران بلكه بر صفحه تاريخ براي هميشه خواهد درخشيد. ثبت بافت تاريخي شهر يزد علاوه بر معرفي يك شهر تاريخي، نماد يك شهر خشتي زنده اسلامي ا¬ست كه در آن گفتگوي اديان و همزيستي مسالمت¬آميز پيروان اديان مختلف به زيباترين صورت در دل بافت تاريخي اين شهر جريان دارد.
بافت تاريخي يزد كه انواع و اقسام هنرها، فناوري¬ها، طراحي¬ها و معماري، سامان يافتگي و سازگاري با طبيعت را در خود دارد گنجينه گرانبها و ميراث ارزشمندي از گذشتگان اين ديار مي¬باشد كه با معرفي آن به جهانيان به گرمي از آن استقبال و براي بشريت امروز و فردا و ملل مختلف جهان واجد ارزشهاي انساني، فرهنگي و ديني شناخته شد و اين دست¬آورد بزرگ پيشينيان ماست كه ما بايستي با دل و جان در حفظ آن بكوشيم تا مردم جهان نسل اندر نسل از ارزشهاي مختلف آن بهره¬مند و در زندگي خود بكارگيرند.
 اين موفقيت را بايد مرهون فداكاريها و زخمات معماران و مردمان سختكوش و خداجوي اين ديار دانست كه در سخترين شرايط و كمترين منابع به خلق شاهكارهايي دست زدند كه امروز دنيا به شكوه و جلال آن معترف شده است.
بادگيرهاي چشم¬نواز، سردابهاي خنك، طراحي و معماري شگفت¬انگيز، كوچه¬هاي سايه آفتاب با ساباطهاي چندمنظوره، آب انبارها، آسياب¬هاي آبي، حمامها، حسينه¬ها، تيمچه¬ها و مساجد و امام¬زاده¬ها هر يك در نوع خود كم نظير و پيام¬آور سبك زندگي و فرهنگ و آداب و سنن پيشينيان براي نسل ما و نسل¬هاي بعدي است.
ثبت جهاني بافت تاريخي يزد نشان ديگري نيز دارد و آن تيزبيني و هوشمندي كارشناسان و متخصصان ميراث فرهنگي و تاريخي سازمان يونسكو است كه با شناخت و ارائه زواياي ارزشي اين گنجينه غني فرهنگي، اجتماعي و تمدني توجه مسئولين را به آن معطوف و با اجماع نظر به ثبت رساندند تا براي ملل جهان محفوظ و قابل استفاده بماند و بعنوان ميراث بشري بدرخشد و جهانيان از چنين ذخيره ذيقيمتي مطلع و براي بهره¬گيري از آن به سوي اين منطقه سرازير شوند و علاوه بر آن در حفظ و نگهداري آن مشاركت و همكاري نمايند.
ثبت جهاني بافت تاريخي شهر يزد در واقع هديه¬اي ارزنده براي جهانيان است تا با فرهنگ، آداب، سنن، تاريخ و تمدن اين ديار آشنا شوند و زمينه تبادل فرهنگ¬ها را گسترش دهند.
فرصت را مغتنم شمرده و اين رخداد تاريخي در عرصه ملي و جهاني را به مردم عزيز و شريف استان يزد و به كليه همكاران و عزيزاني كه در حفظ و مرمت و نگهداري بافت تاريخي به انحاء مختلف زحمت كشيده¬اند بويژه همكاران ذيربط در استانداري و بخصوص معاون محترم هماهنگي امور عمراني و مسئولان سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري كشور و اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان، شهرداري و شوراي شهر و سازمان¬هاي مردم نهاد و تمامي دلسوزاني كه در اين زمينه همياري و تلاش داشته¬اند تبريك ميگويم و اميدوارم مردم عزيز با عشق و علاقه بيشتر نسبت به حفظ و نگهداري و رفع مشكلات و برخي خرابي¬ها در اين اثر جهاني بيش از پيش بكوشند و پاسداري از اين ميراث گرانبها را بصورت فرهنگ عمومي درآورند.