شناسه : 97592148
استاندار یزد:


استاندار یزد گفت: شایسته است تا همه دستگاه ها با توجه تصریح قانون و اختیارات مطروحه در آن، سقف عنوان شده جهت اختصاص اعتبارات مربوطه به منظور اجرای طرح پدافند غیر عامل در دستگاه ها را لحاظ نمایند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری یزد، دومین جلسه شورای پدافند غیر عامل استان در سالجاری، پیش از ظهر سه شنبه ۱۸ مهرماه ۱۳۹۶ به ریاست سید محمد میرمحمدی در سالن زنده یاد حمیدیا برگزار شد.
استاندار یزد در این نشست پس از استماع گزارش مدیر کل پدافند غیر عامل استانداری، بر لزوم تفکیک حوزه پدافند عامل و غیر عامل تاکید کرد و پدافند غیر عامل را آمادگی عمومی برای پیشگیری و مواجهه با حوادث مختلف احتمالی دانست.
وی خاطر نشان نمود: پدافند غیر عامل می کوشد تا از طریق کار گروهی و مشارکت آگاهانه و فعالانه دستگاه ها و مردم، آمادگی، هوشیاری و بیداری را در جامعه افزایش دهد و طبیعیست که اولویت حوزه کاری آن، مراکز تصمیم گیرنده و حساسی چون نهادها و سازمانهای دولتی باشد چرا که این مراکز بیشتر در معرض هدف دشمن جهت ضربه زدن قرار دارند.
میرمحمدی آنگاه بر ضرورت گسترش آموزشها در بین پرسنل دولتی تاکید کرد و خاطر نشان نمود: باید تمام موارد مرتبط با حوزه پدافند غیر عامل به بهترین نحو به تمامی کارکنان ادارات و نهادها آموزش داده شود و سپس از آن طریق به تمامی مردم مرتبط با این نهادها و سازمانها نیز تسری یابد تا آمادگی عمومی در این حوزه ایجاد شود.
عالی ترین مقام اجرایی استان با بیان این نکته که" هر چه میگذرد فرصتها و چالشها به موازات هم بیشتر میشوند" عنوان نمود: امروز و در عصر تکنولوژی و ارتباطات، فرصت بهره گیری از سیستمهای الکترونیکی به مراتب بیش از گذشته فراهم است اما به همین نسبت چالشهای مرتبط با این حوزه نیز افزایش یافته و این امر باید مورد توجه پدافند غیر عامل قرار گیرد.
استاندار یزد پیش بینی بروز مشکلات در حوزه پدافند غیر عامل را بسیار ضروری دانست و آنرا جهت آمادگی به منظور مقابله با آسیبها و خطرات احتمالی، مهم ذکر کرد.
میرمحمدی پدافند غیر عامل را تسهیل کننده مدیریت بحرانها دانست و خاطر نشان نمود: باید در حوزه های مختلف اعم از شرب و تغذیه و مباحث بیولوژیک، مسائل مرتبط با حوزه شیمیایی، رادیواکتیو، مباحث هسته ای، زیستی و سایبری و دیگر حوزه های موجود و مرتبط با زندگی شهروندان، پدافند غیر عامل نقش راهبردی و موثر خود در پیشگیری از آسیبها و کاستن تبعات آنرا ایفاء نماید.
استاندار یزد آنگاه با اشاره به بند ز تبصره 12قانون برنامه بودجه کل کشور در جهت تقویت حوزه پدافند غیر عامل که تصریح مینماید:" به منظور پیشگیری از حوادث غیر طبیعی ناشی از تهدیدات و آسیب پذیری های موجود، کلیه دستگاه های اجرایی و شرکت های دولتی و غیر دولتی که بنا به تشخیص سازمان پدافند غیرعامل دارای زیرساخت های حیاتی، حساس و مهم می باشند مکلفند تا یک درصد از اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای تخصیص یافته خود را برای اجرای طرح های پدافند غیرعامل و مصون سازی زیرساخت های همان دستگاه با هماهنگی سازمان پدافند غیرعامل هزینه کند"، تاکید نمود: شایسته است تا همه دستگاه ها با توجه تصریح قانون و اختیارات مطروحه در آن، سقف عنوان شده را جهت اختصاص اعتبارات مربوطه به منظور اجرای طرح پدافند غیر عامل در دستگاه ها را لحاظ نمایند.
وی در پایان پایبندی به اصول پدافند غیر عامل را باعث افزایش دقت نظر در جامعه دانست و تصریح کرد: هر چه دقت نظر در جامعه افزایش یابد، ترقی و تعالی بیشتری حاصل می شود و در حل مشکلات تسریع صورت می گیرد و توان ما برای پیشگیری از آسیبها و حفاظت از جامعه افزایش می یابد.
گفتنی است در ابتدای این جلسه، " طهماسبی " مدیر کل پدافند غیر عامل استانداری یزد، در گزارشی از تهیه طرح جامع پدافند غیرعامل استان با رویکرد شناسایی و برآورد تهدیدات با هدف کاهش آسیب پذیری زیرساخت های حیاتی، حساس و مهم استان یزد خبر داد.
وی ضمن ارایه گزارشی از فعالیت های شش ماهه نخست سال جاری اداره کل پدافند غیرعامل استان گفت: خوشبختانه با تاکیدات مقام معظم رهبری و ریاست محترم جمهور به حوزه پدافند غیرعامل توجه بیشتری شده و کارهای بسیار خوبی در این حوزه انجام شده است.
دبیر شورای پدافند غیرعامل استان با اشاره به درپیش بودن هفته نکوداشت پدافند غیرعامل از ششم تا 12 آبان ماه سال جاری خاطرنشان کرد: با تاکید و حمایت های استاندار محترم و معاون محترم سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار برنامه های این هفته به گونه ای برگزار خواهد شد که جایگاه واقعی پدافند غیرعامل به مردم، مدیران، نخبگان و دانشگاهیان جامعه معرفی شود.