شناسه : 94258809
استاندار یزد:


استاندار یزد با اشاره به نقش خود مراقبتی در پیشگیری از بیماری‌های غیر واگیر گفت: همه تلاش‌ها باید در راستای ارتقای سواد سلامت معطوف باشد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری یزد، «سید محمد میرمحمدی» در نشست شورای سلامت با تقدیر از برنامه‌های بهداشت و درمان با اشاره به بیماری‌های غیر واگیر گفت: بهداشت محیط، آلودگی هوا، نوع تغذیه، شرایط اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی و سواد سلامت و ویژگی‌های ژنتیکی هر فردی مرتبط با بیماری‌های غیر واگیر است.
استاندار یزد با اشاره به اینکه نقش اصلی در پیشگیری از بیماری‌ها به عهده خود افراد است؛ بیان داشت: اگر افراد آمادگی داشته باشند و در محیط بهداشتی زندگی کنند و در ارتباط با آلودگی هوا حساس باشند و در نوع تغذیه دقت لازم را داشته باشند و سواد سلامت را کسب کنند می‌توانند در پیشگیری از ابتلا به بیماری‌ها موفق باشند.
وی بابیان اینکه بحث مسائل ژنتیکی و شرایط اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی از حوزه اختیارات فرد خارج است؛ گفت: در ارتباط با شرایط اجتماعی هراندازه جامعه همراه و همدل باشد و برخوردهای حمایتی داشته باشد طبیعی است که کمبودها و مسائلی که می‌تواند روان را تحت تأثیر قرار دهد نخواهیم داشت.
میرمحمدی موضوع دوم در این زمینه را تنش‌های سیاسی خواند و افزود: مباحثی نباید مطرح شود که مردم احساس ناامنی کنند و نگران آینده باشند بلکه رسانه‌ها باید مراقب باشند و در این زمینه حساسیت به خرج دهند تا دغدغه و نگرانی بیجا برای جامعه فراهم نکنند.
وی با اشاره به دغدغه‌های اقتصادی نیز گفت: در این زمینه نیز مشکلاتی برای مردم ایجاد می‌شود که بر سلامت تأثیر دارد و مانند دغدغه‌های فرهنگی است که اگر فرهنگ مردم در این موارد تغییر کند قطعاً در سلامت فرد مؤثر است.
استاندار یزد با اشاره به اینکه باید تمام تلاش را برای خود مراقبتی افراد و ترویج آن بکار بندیم؛ گفت: اگر فرد آگاه شود که چگونه در برابر آسیب‌ها و تهدیدها مراقب خود باشد و خود مراقبتی در افراد نهادینه شود می‌توان جلوی بسیاری از مرگ‌ومیرهایی که در آمارها اعلام می‌شود را گرفت.
وی با اشاره به اینکه این موضوع فراتر از وظایف دانشگاه علوم پزشکی است؛ اظهار داشت: برای اینکه سایر بخش‌ها را در این موضوع فعال کنیم و اقداماتشان را رصد و ارزیابی کنیم نیاز است تا وظایف را دسته‌بندی و مشخص کرد تا بتوان مورد ارزیابی نیز قرارداد.
میرمحمدی با تأکید بر اینکه دستگاه‌ها را به کارکنان محدود نکنیم؛ گفت: در ارائه محصولات و مواد غذایی در سطح جامعه به مردم باید احساس مسئولیت کرد به‌ویژه در برخی شرایط که گردشگران داخلی و خارجی به استان سفر می‌کنند.
وی با اشاره به اعتبارات در زمینهٔ سلامت جامعه و فرد افزود: دولت در این زمینه کوتاهی نخواهد داشت و بالاترین رقم اعتباری را برای حوزه بهداشت و درمان تخصیص داده است که در طرح تحول سلامت هزینه زیادی تأمین‌شده و هرجایی که ضرورت ایجاب کند قطعاً دولت تأمین اعتبار خواهد کرد.
استاندار یزد بابیان اینکه دولت تدبیر و امید در مقایسه با سایر دولت‌ها بیشترین اعتبار را در حوزه سلامت گذاشته است؛ عنوان کرد: همه علاقه‌مند به‌سلامت مردم هستند و باید در این زمینه اقدام کنند.
وی در بخشی از سخنان خود با اشاره به لزوم تحرک و پویایی در بین کارمندان گفت: برای این بخش نیز برنامه‌هایی در نظر گرفته‌شده است اما بیشترین فعالیت‌ها باید در سطح جامعه باشد که به نظر می‌رسد دستگاه‌ها نیز در این زمینه همکاری و تعامل خوبی دارند و برای خدمت به مردم آماده هستند.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار یزد هم در این نشست اظهار داشت: با توجه به اهمیت و مشارکت مردم در سلامت و وجود ظرفیت‌های خوب استان ازجمله تشکل‌ها و خیرانی که مجموعه خوبی برای دانشگاه هستند شایسته است برنامه راهبردی برای مشارکت مردم و سازمان‌های مردن نهاد داشته باشیم.
«محمدعلی طالبی» با اشاره به بحث تدوین اسناد مختلف در سطح استان افزود: بهتر است در این برنامه اولویت‌های استان را مشخص کنیم تا هم خیران و هم کسانی که به دنبال تشکیل یک‌نهاد مرتبط هستند بدانند چه‌کاری باید انجام دهند و از سویی خلاء‌های موجود در برنامه‌های راهبردی را رفع کنیم.