شناسه : 94229850
مدیر کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری یزد:


مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری یزد گفت: به نظر می‌رسد فضا برای فعالیت متکدیان در استان یزد محدودتر شده است و این نشان از همکاری خوب بین بخشی دستگاه‌های استان در شناسایی و برخورد و ساماندهی با متکدیان است.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری یزد، نشست ستاد ساماندهی کودکان کار و متکدیان در سال 96 با حضور دستگاه‌های اجرایی مربوطه در محل استانداری یزد برگزار شد.
«مجید جوادیان زاده» در این نشست ضمن تشکر از فعالیت دستگاه‌ها در ایام عید نوروز در جمع‌آوری و ساماندهی متکدیان گفت: تکدی گری و بحث کودک کار معضلی است که دامن‌گیر برخی استان‌ها است و در استان یزد هم به دلیل مهاجرپذیر بودن و حاشیه‌نشینی این آسیب اجتماعی را شاهد هستیم.
وی گفت: به بحث تکدی گری و کودکان کار باید به‌عنوان آسیب اجتماعی نگاه کرد و با توجه به اینکه مطالبات مردمی در خصوص برخورد با آن افزایش‌یافته است لازم است با یک همگرایی بین بخشی زمینه بروز این مشکل را برطرف کنیم.
جوادیان زاده با اشاره به اینکه تکدی گری موضوعی چندبعدی است، بنابراین باوجود تلاش دستگاه‌ها بازهم جای کار وجود دارد، بیان کرد: با توجه به اینکه شهر یزد به‌ویژه در ایام نوروز مقصد گردشگری است در ایام نوروز طرحی برای جمع‌آوری متکدیان با کمک فرمانداری و شهرداری و بهزیستی استان انجام شد و موفق عمل کرد، به نظر می‌رسد باید این طرح تکمیل‌تر و به‌طور مستمر ادامه داشته باشد.
وی بابیان اینکه شهر یزد شهری جهانی است، افزود: شهر یزد و میراث نظری و کالبدی آن جهانی شده است و ما نماینده بشریت برای حفظ این میراث هستیم و موظف هستیم ظاهر چنین شهری را از آسیب‌ها پاک‌کنیم.
وی اظهار داشت: عمل تکدی گری و کودکان کار غیرقانونی و غیراخلاقی است و باید با همکاری همه از چهره شهر پاک شود بنابراین کارگروه ساماندهی کودکان کار و متکدیان هر سه ماه یک‌بار در استانداری تشکیل جلسه می‌دهد تا این اولویت را به دستگاه‌ها یادآور شود.
گفتنی است؛ تسریع در پرداخت هزینه‌های بهزیستی توسط شهرداری یزد برای نگهداری کودکان کار همچنین تخصیص اعتبار و زمین به شهرداری یزد برای راه‌اندازی اردوگاه‌های موقت نگهداری متکدیان تصویب‌شده است که نیاز به‌سرعت در پیگیری و اجرا دارد.