پرتال استان یزدخدمات الکترونیک وزارت کشور پورتال استانداری های سراسر کشور

 

« بازگشت

استاندار يزد تشريح كرد؛ گزارش عملكرد دستگاه هاي استان در دولت نهم (بخش سوم و نهايي)


حوزه صنعت

در خصوص واگذاری زمین برای نمایشگاه صنعتی استان، كه استانداران سابق نيز عنایت داشتند و می خواستند این کار را انجام دهند و به دلایلی این کار انجام نشده بود، نهایتا یک تیم کارشناسی متشکل از معاون برنامه ریزی و عمراني استانداری، خانه صنعت و معدن و اتاق بازرگانی تشكيل شد.  براساس پيشنهاد اين تيم، سه راهی آینده بزرگراه یزد - شیراز مشخص و کلنگ آن زده شد که توصیه می کنم هر چه سریعتر با جذب نقدینگی این کار را انجام دهند. اقدام مهمي که در اين باره انجام شد این بود که با درخواست از وزیر محترم مسکن و شهرسازی مقرر گرديد اين زمين با قیمت کارشناسی و به صورت اقساط 12 ساله واگذار شود. این نمایشگاه، یک اقدام اساسی در جهت ارائه توانمندیهای استان و به دنبال آن جذب سرمایه گذار و توسعه سرمایه گذاری، توسعه صادرات و نیز ایجاد اشتغال در تمامی زمینه ها است و توانمندیهای استان برای همیشه می تواند جایگاهی دایمی براي ارائه و نمایش داشته باشد. همچنين زمین پایانه صادراتی نيز واگذار شده است.
تصویب صنعت پتروشیمی برای استان در سفر رهبر معظم انقلاب (مدظله العالي) و در دو شهرستان محروم و شهرستان میبد صورت پذيرفته که سرمایه گذاران تقریبا آماده شده اند و طرح هایشان تقریبا نهایی شده که بایستی در وزارت نفت مورد تصویب قرار گیرد. صنعت انرژی خورشیدی براي استان يزد در سفر رهبر معظم انقلاب (مدظله العالي) مصوب شد که ساز و کار آن فراهم و جلساتی با وزارت نیرو برگزار شده و اميدواريم بتوانیم مصوبه اي از سازمان پژوهشی انرژی خورشیدی داشته باشيم. تولید آبگرمکن ها و کولرهای خورشیدی نيز مدنظر مي باشد که در این زمینه با وزارت نیرو رایزنی هایی انجام شده است. اميدواريم با كمك دولت بتوانیم اين تولید را در استان یزد راه اندازی کنيم و با توسعه آن، زمينه صادرات به كل كشور را فراهم آوريم.
همچنین با هدف تبديل يزد به قطب فولاد كشور، درخواست توسعه فولاد را داده ایم. در اين رابطه درخواست 10 میلیون تني مطرح بوده كه البته موافقت اولیه و شفاهی را تا چهار میلیون تن  داشته ايم که اميدورايم بتوانیم مجوزهاي لازم را كسب كنيم.
فولاد 800 هزار تنی غدیر که سال گذشته عملیات اجرایی آن شروع شد، در خرید تجهیزات پیشرفت خوبی داشته است. همچنين فولاد ارفع 800 هزار تنی اردکان و فولاد یک میلیون تنی بافق در دست اقدام است. مجوز احداث و راه اندازی فولاد یک میلیون تنی مهریز هم گرفته شد که اميدواريم با تامین آب و زیرساختها و جذب سرمایه گذار، این کار نيز صورت گیرد.
فولاد آلیاژی با ظرفیت 160 هزار تن با طرح توسعه فعلی و نیز طرح توسعه یزد به یک میلیون و 50 هزار تن خواهد رسید که این اقدام بسیار مناسبي برای توسعه فولاد استان یزد است.
در سه سال گذشته 895 فقره پروانه بهره برداری با سرمایه گذاری یک هزار و  162 میلیارد تومان صادر و زمینه اشتغال 17 هزار و 422 نفر را فراهم شد. در حوزه معدن نيز، 95 فقره پروانه بهره برداری با 50 میلیارد تومان سرمایه گذاری و تعداد 18 هزار نفر اشتغال زایی صادر شده است.
ديدار با مسئولان كشوري
یکسال گذشته در موارد مختلف با همه وزيران در خصوص مصوبات سفر، خشکسالی، تامین تسهیلات بانکی، اشتغال و خصوصا صنعت و مباحث فرهنگی و توسعه زیرساختهای فرهنگی در مراحل مختلف جلسه داشتیم. برگزاري40 جلسه ستاد ویژه جهت کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری، تشکیل گروه مالیاتی برای واحدهایی که بعضا با اداره مالیاتی دچار اختلاف می شوند، تشکیل بیش از 10 جلسه با سرمایه گذاران استانی و فرااستانی برای سرمایه گذاریهای اساسی در استان، برگزاری جلسه با بانکهای استانی و فرا استانی برای تامین تسهیلات سرمایه گذاران، برگزاری جلسه با وزیر محترم صنایع و معادن و چندین سفر وي به استان، نیروگاه توسعه 100 مگاوات برق یزد، گازرسانی به 171 روستا و گازرساني به 56 روستا از ديگر اقدامات بوده است.
در خصوص طرح آمایش استان نيز، دولت خدمتگزار و خصوصا وزارت صنایع و معادن 774 میلیارد تومان بودجه اختصاص داده اند که در استان سرمایه گذاری شود .
بنگاههای زودبازده
در خصوص بنگاههای زودبازده، 403 میلیارد تومان بودجه در این بخش واگذار شده است كه تعداد طرح هایي برخوردار از اين تسهیلات  شش هزار و 55 طرح، تعداد طرحهای راه اندازی شده دو هزار و230 طرح و تعداد اشتغالزایی تاکنون هفت هزار و 200 نفر است و در نهایت بایستی به 25 هزار نفر اشتغالزایی برسد. این یکی از ابتکارات و اقدامات خوب دولت بوده و مبالغ عمده اي نيز سرمایه گذاری در بنگاه هاي اقتصادي در اين خصوص صورت گرفته است.
در حوزه صنعت
رتبه صنعت استان امسال از هفتم به ششم ارتقاء يافته که رتبه خوبی است. ضمنا یک و نیم امتیاز از آذربایجان شرقی کم داشتیم که اگر افتتاح گندله سازی اردکان و خط چهارم چادرملو، دو معدن بافق در آینده و همچنین معدن و کارخانه تمام مکانیزه ذغالشویی طبس را در نظر بگيريم قطعا رتبه بالاتري كسب خواهيم كرد. باید اين نكته را نيز  مدنظر داشته باشیم که استانهای دیگر نيز به شدت در جهت جذب سرمایه گذاری، تامین زیرساختها و بالابردن سطح سرمایه گذاری و تولید خودشان کار می کنند اما امیدواریم که بتوانیم رتبه پنجم را به خودمان اختصاص دهیم. همچنين در اين خصوص  استان يزد رتبه نخست نسبت به سرانه جمعیت و رتبه سوم نسبت به جمعیت شهری را به خود اختصاص داده است.
صادرات و بخش بازرگانی
در مورد صادرات و بخش بازرگانی لازم می دانم از كاركنان سازمان صنایع و معادن، سرمایه گذاران بخش خصوصی، معاونت برنامه ریزی و همه مسوولین و دستگاههای ذیربط از جمله آب، گاز و برق و همچنین از كاركنان سازمان بازرگانی كه در جهت توسعه صنعت استان تلاش مي كنند تشکر کنم. در اين رابطه افزایش تهیه شیر استان را از 75 تن در روز به 99 تن داشته ايم.  همچنین واگذاری زمین توسط مسکن و شهرسازی و کمک 300 میلیون تومانی وزارت بازرگانی به احداث و راه اندازی نمایشگاه، اعزام هیاتها و تورهای تجاری به کشورهای مجارستان، عمان، ارمنستان، تاجیکستان ، تهیه کتاب توانمنیهای صادراتی استان و کمک به تشکیل شرکت حمل و نقل بین المللی و تشکیل برند صادراتی برای کالاهای استانی از ديگر اقدامات در اين رابطه مي باشد.
صادرات استان، در سال 84 به صورت وزنی 152 هزار تن و به ارزش 131 میلیون دلار بوده است، اين ميزان در سال 85 به صورت وزنی 199 هزار تن و ارزش 153 میلیون دلار بوده كه نسبت به سال 84 ،30 درصد رشد وزنی و 14 درصد رشد ارزشی داشته است.
صادرات در سال 86 به صورت وزنی 251 هزار تن به ارزش 232 میلیون دلارمي باشد كه با رشد 50 درصدي ارزش و 20 درصدي وزنی نسبت به سال 85  همراه بوده است.
در پنج ماهه سال 87 نيز نسبت به سال قبل به صورت وزنی 156 هزار تن و به ارزش 120 میلیون دلار صادرات داشتیم که این رقم نيز قابل تقدیر است.
(کمیته امداد امام خمینی (ره))
ولی نعمتان اصلی انقلاب پابرهنگان و محرومين جامعه اند. بسياري از آنان، هم قبل از انقلاب و هم در دوران دفاع مقدس زحمت کشیده اند، اما تاريخ به صورتی ورق خورده که از نظر مالی محرومند و نیاز به کمک دارند. از طرفي  اسلام نيز توصیه کرده سرمایه داران مشروع به ياري آنها بشتابند. در اين رابطه واقعا کمکها در استان یزد خوب بوده است، خیرین در عرصه هاي مختلف از جمله  احداث مدرسه، بیمارستان، درمانگاه، مسجدساز، تکایا و نيز در جشن های عاطفه ها خوب کمک دادند، کشاورزان نيز زکاتشان را پرداخت نموده اند كه من لازم می دانم از همه امت و مسوولین تشکر کنم.
مسوولین بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی (ره) هم در خصوص کمک هزینه و تامین مسکن محرومين تلاش کردند. 705 واحد، بهزیستی و 180 واحد را کمیته امداد در دست ساخت دارد. ضمنا بهزیستی 607 مورد و کمیته امداد سه هزار مورد کمک هزینه جهیزیه را به قشر نيازمند ارائه كرده و بعضا کمک هاي بلاعوض نيز توسط كميته امداد پرداخت شده است. کارگاههایی نيز براي طرح مشاوره شغلی برای افراد تحت پوشش راه اندازی شده، در خصوص توزیع سهام عدالت و نیز توزیع سود آن هم تلاش هايي صورت گرفته است.
صندوق مهر رضا (ع)
اين صندوق در سه بخش کار می کند. اشتغال، ازدواج و یارانه واحدهای تولیدی. در بخش اشتغال در حوزه شهری 380 طرح و مجموعا سه میلیارد تومان تسهیلات واگذار نموده، در حوزه روستایی به 170 طرح،یک میلیارد و 350 میلیون تومان و جمعا 550 طرح و چهار میلیارد و 400 میلیون تومان در طول یکسال گذشته تسهیلات واگذار كرده اند که واقعا براي این سازمان نوپا که از ابتكارات این دولت بوده جاي افتخار دارد. صندوق مهر رضا(ع)در بحث ازدواج به 10 هزار و 848 نفر وام پرداخت كرده، به 212 واحد تولیدی یارانه واگذار و مجموعا در طول یکساله گذشته یک میلیارد و 552 میلیون تومان یارانه پرداخت شده است.
مبارزه با مواد مخدر
متاسفانه هر جا محل عبور مواد مخدر باشد بارانداز و ریزش هم است به خانواده های محترم توصیه می کنم فرزندان خود را در اين رابطه تربیت و توجیه کنند تا به سمت مواد مخدر كشيده نشوند، اما در جریان باشند سربازان گمنام امام زمان (عج) و خصوصا نیروی انتظامی در سال 86، 40 تن مواد مخدر را کشف و در این راستا دو نفر شهید را تقدیم کردند. همچنین در چند ماهه گذشته سال 87 نزدیک به 15 تن کشفیات داشتند. كشفيات سال 86 نسبت به سال 85، 21 درصد رشد داشته و شاهد رشد 66 درصدي كشفيات در چهارماهه اول 87 نسبت به چهارماهه سال 86، بوديم. این بیانگر کار اطلاعاتی و هوشیاری دقیق این عزیزان است. در استان امنیت قابل قبولی داریم اين بدين معنا نيست كه چالش و آسیب در استان وجود ندارد. متاسفانه اكثر این چالشها و آسیبها وارداتی است. کمتر مربوط به یزدیهای ریشه دار، عاقل، نجیب، مومن، متدین و انقلابی مي شود.
علم و فناوري
مطلعات اولیه طرح کریدور علم و فناوری که كلياتش در سفر دولت محترم با تلاش برادر عزیزم دکتر عاصی، معاونین محترم ایشان و دیگر دستگاهها و پارک علم و فناوری مصوب شده بود، انجام شد. بر اين اساس  حدود 36 هزار هکتار زمين در حوزه طرح کریدور علم فناوری قرار مي گيرد. طرح اولیه ارائه و اشکالاتی به آن وارد شده كه مقرر گرديد پارک علم و فناوری طرح را کامل و ارائه کند. اين طرح زمینه را براي تحقق جامعه ای دانا محور  برای استان فراهم آورده و سرمایه گذاری خدماتی برای شکل گیری خوشه های صنعتی را ایجاد می کند. با اين فناوری برتر می توان قدم موثري در راستای توسعه علمی وفنی استان در دراز مدت برداشت. تدوین طرح جامعه ICT استان، اخذ 51 عنوان پژوهشی، برگزاری پنج دوره آموزش برای کارکنان دولت و اخذ تفاهم نامه مرکز داده دولتی استان با شهرداری از ديگر اقدامات در اين زمينه مي باشد.
صدا و سيما
در پایان لازم می دانم از تلاش هاي صدا و سیماي مركز يزد تشکر کنم. در سفر رهبر معظم انقلاب، از قبل ، حین و بعد از سفر و در جهت اطلاع رسانی در خصوص مصوبات سفر واقعا تلاش کردند و زحمت کشیدند و کار قابل تحسینی را ارائه كردند. صدا و سیمای استان در تولید برنامه در بخش سيما 1100 ساعت برنامه و در بخش صدا، دو هزار و 945 ساعت برنامه تولید کرده است. دو سریال تلویزیونی ترمه و ضربان از سوي اين مركز تهيه شده و آماده پخش از شبکه سراسری است. مهمتر از آن، کسب رتبه برتر برای مستند ملازهرا و جشنواره مشهد مقدس و کسب 19 جایزه در رده های مختلف کشوری و جشنواره شانزدهم تولید صدا و سیمای کشور است. لازم می دانم از رییس معاونین و همه عوامل دست اندرکار صدا و سیمای مرکز یزد تشکر و قدردانی کنم.
نكته آخر
کارهای انجام شده با عنایت پروردگار و توسل اهل بیت (عليهم السلام) و با همکاری همه مسوولان فرهنگی، عمرانی، صنعتی، بخش دولتی، خصوصی و همفکری همه نخبگان استان، اساتید دانشگاه، روحانیان، ائمه جمعه، نماینده محترم ولی فقیه، همه نخبگان و مشاوران عزیز جوان و آحاد جامعه، کشاورزان، کارگران و بازاریان و طبقات مختلف جامعه صورت گرفته است.
مردم می دانند که عملکرد مسئولين صددرصد و مطلق نبوده و اشکالاتی بر آن وارد است. تقاضا می کنم هرگونه پیشنهاد و انتقاد سازنده خود را ارائه نمایند همچنین از رسانه ملی و رسانه های استانی و کشوری استدعا دارم نظرات مردم را جمع بندی و ارائه كنند.
پایان


این سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

  • آمار سایت