پرتال استان یزدخدمات الکترونیک وزارت کشور پورتال استانداری های سراسر کشور

 

« بازگشت

استاندار يزد تشريح كرد؛گزارش عملكرد دستگاه هاي استان در دولت نهم (بخش اول)


به گزارش روابط عمومي استانداري يزد، متن سخنان "محمدرضا فلاح زاده" در گفتگو با شبكه تابان به شرح ذيل است: 
هفته دولت را به آحاد مردم خصوصا دولتمردان، مسوولان و كارمندان تبريك عرض مي كنم و به روح بلند همه شهيدان والا مقام خصوصا شهيدان رجايي و باهنر و امام راحل عظيم الشان(ره) درود مي فرستم .
 هفته دولت، هفته تعامل بيشتر مسوولان با مردم و اطلاع رساني مسوولان از عملكردشان در خصوص خدمت رساني به آنان مي‌باشد.
انقلاب ما يك انقلاب عقيدتي و فرهنگي است و دشمنان نيز با ما مشكل اعتقادي دارند. به فرموده امام خميني (ره)، دشمنان جنگ اعتقادي را با ما شروع كرده اند و اين جنگ از آدم تا ختم زندگي ادامه دارد الان هم كه با ما مخالفند، مخالف اعتقادات ما هستند. رهبر معظم انقلاب (مدظله العالي) نيز در برهه اي عنوان كردند كه فرهنگ مظلوم است و در جاي ديگري فرمودند كه هر چه دربعد و حوزه فرهنگ هزينه شود اسراف نيست پس اول مي پردازيم به حوزه فرهنگ و مسائل فرهنگي.
در اولين اقدام، پس از آنكه خدمتگزار مردم يزد شدم به همراه نماينده محترم ولي فقيه در استان از مقام معظم رهبري براي سفر به استان يزد دعوت كرديم و ايشان پذيرفتند كه مي توانيم بگوييم سرآمد كار فرهنگي در يكسال گذشته تشريف فرمايي رهبر معظم انقلاب بود كه باعث شور، نشاط اجتماعي، معنويت، همدلي و وحدت بين مسوولان و گروه ها شد و رهبرمعظم انقلاب باب جديدي را از امر به معروف و اعتماد به نفس در اين استان گشودند، ضمن اينكه بركات مادي بسياري هم داشت كه از جمله مصوباتي بود كه در ادامه به آنها خواهيم پرداخت.
توجه به حل مشكلات مردم
ما اگر مردم را داشته باشيم و بتوانيم رضايت مردم را جلب كنيم اين انقلاب ماندگار خواهد بود، مردم حامي انقلابند ضمن اينكه مردم فهيم، نجيب، دين مدار و دين محور ميهن عزيز اسلامي، اين انقلاب و اصول كلي آنرا پذيرفته اند، رهبري نظام را پذيرفته اند و در انتخابات گذشته، راهپيمايي ها و استقبال از رهبر معظم انقلاب در يزد و بعد هم در فارس نشان داده اند كه انقلاب را قبول دارند اما ممكن است از عملكرد من نوعي ايرادي داشته باشند، از عملكرد بنده، مديري، كارمندي ممكن است ايرادي داشته باشند چون كه مردم فهيمي هستند اينها را تفكيك مي كنند و تميز قائل مي شوند.
اما ما بايد برنامه ريزي مي كرديم كه در جريان مشكلات مردم قرار بگيريم و تا آنجا كه توان داريم اين مشكلات را حل كنيم. در اين راستا با راه اندازي دفتر ارتباطات مردمي كه البته در دوره قبل راه اندازي شده بود و ما آنرا بقا و تداوم بخشيديم، تلاش كرديم تا در جريان نيازها و مشكلات مردم قرار بگيريم. ورودي مردم در اين مدت به دفتر ارتباطات 10 هزار و 608 نفر مراجعه بوده كه از اين تعداد  5 هزار نفر با استاندار ملاقات داشتند. ضمنا مواردي كه نياز به دستور بررسي، تجزيه و تحليل داشته 540 مورد بوده است.  نامه هاي تحويلي در سفرهاي شهرستانها به دفتر استاندار نيز، دو هزار و 480 مورد است كه در اين مواردي كه عنوان شد 60 درصد به طور كامل محقق شده، 20 درصد منع قانوني داشته كه نمي توانستيم از قانون عبور بكنيم و 20 درصد هم بعضا ادعاهايي بوده كه قابل عمل نبوده يا اين ادعاها، ادعاهاي دقيقي نبوده است.
اين درخواست‌ها در حوزه امدادي همچون تسهيلات بانكي، كمكهاي مالي و همچنين در حوزه آب و برق و گاز، 75 درصد بوده ، در حوزه عمراني 20 درصد و در ساير حوزه ها پنج درصد مي باشد. خدا توفيق داده تا آنجا كه توانسته ايم خواسته هاي مردم را مرتفع كنيم.
حفظ و گسترش فرهنگ جهاد و شهادت
از آنجا كه انقلاب ما با جهاد و شهادت آغاز شد يعني مبارزات قبل از انقلاب، زندانها، تبعيدها، شكنجه ها، شهادتها و نهايتا دوران دفاع مقدس كه همراه با شهادت شهيداني بود كه از زندگي دنيوي گذشتند و رفتند كه ما بمانيم. وظيفه ماست تا خلاصه اين فرهنگ عاشورايي و علوي را هميشه زنده نگه داريم چون فرهنگ ائمه اطهار(عليهم السلام) و پيامبر اكرم(ص) است. امام (ره) فرمودند خط سرخ شهادت خط آل محمد و علي است و جاي ديگر فرمودند شهادت هنر مردان خداست. بايستي در اين راستا اقدامي انجام مي شد كه اين فرهنگ جهاد و شهادت هشت سال دفاع مقدس و همچنين دوران مبارزات قبل از انقلاب در استان به نسل بعدي منتقل شود.
در همين رابطه براي پروژه مجتمع و گنجينه فرهنگي دفاع مقدس دو هزار و 500 متر مربع زمين اختصاص يافت و در سال گذشته 480 ميليون تومان و در سالجاري نيز 300 ميليون تومان اعتبار در نظر گرفته شده است.
گسترش فرهنگ كتابخواني
در خصوص گسترش فرهنگ كتابخواني خوشبختانه استان فعاليتهاي خوبي از گذشته تا به امروز انجام داده است. اما وضعيت كتابخواني و كتابخانه هاي استان يزد به رغم گسترشي كه يافته، مطابق با استاندارد جهاني نيست. لذا در همين رابطه، كتابخانه مركزي كه حدود 12 سال بين ارشاد اسلامي و ميراث فرهنگي اختلاف بود با برگزاري چند جلسه با ميراث فرهنگي و همچنين مسئولين وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و مسكن و شهرسازي تصميم بر اين شد تا ضمن تعديل ارتفاع، يك ميليارد تومان بودجه عمراني به منظور تكميل آن تخصيص يابد كه مسئولان مسكن و شهرسازي كار را شروع كرده اند ولي بايد سرعت بدهند.
كمك به كاروان هاي راهيان نور
بسيجيان و جوانان هميشه به حضور در جبهه هاي نبرد و مناطق هشت سال دفاع مقدس علاقه دارند لذا مبلغ 300 ميليون تومان در اين خصوص اختصاص يافته كه اين نيز مورد تاكيد همه دلسوزان نظام و خصوصا دلسوزان عرصه فرهنگي است.
حوزه هاي علمي تحقيقاتي
با پيگيري هاي مداوم، كسب مجوز اوليه احداث دانشگاه صنعتي از وزارت علوم گرفته شد. براي استاني كه رتبه ششم صنعتي كشور را به خود اختصاص داده زيبنده نيست كه جوانانش به منظور ادامه تحصيل به استانهاي ديگر سفر كنند. به نظر مي رسد با اين اقدام پيوند صحنه علم و صحنه عمل را در همين استان شاهد باشيم. ضمن آن كه ميزباني از دانشجويان ديگر شهرها هم مي تواند توسعه هاي علمي و گردشگري را براي استان به دنبال داشته باشد.
استحضار داريد كه در گذشته پارك علم و فناوري در كارخانه اقبال راه اندازي شده كه دچار محدوديت مكاني است و اصلا قابل توسعه و گسترش نيست. زميني به مساحت 70 هكتار و زيربناي 33 هكتار تقريبا در بام شهر يزد و مركز استان در كاسه اي جاده پشت پارك كوهستان اختصاص داده شد، هزينه اي كه براورد مي شود 70 ميليارد است كه بودجه فعلي آن چهار ميليارد و 170 ميليون تومان است كه انشاا... با آماده شدن طرح بايستي كار را شروع بكنند كلنگش نيز با حضور معاون وزير علوم به زمين زده شد كه من از عزيزانم در پارك علم و فن آوري خصوصا دكتر حسيني نسب كه زحمات زيادي را در اين رستا كشيدند مي خواهم با تمام توان كار را شروع كنند و در آينده هم سرعت ببخشند تا انشاا... در چند سال آينده شاهد يك پارك علم و فناوري خوبي در استان يزد باشيم.
نكته بعدي كسب مجوز خانه نخبگان بود كه از معاون راهبردي رياست جمهوري گرفته شد. اين مركز مي تواند نخبگان را متمركز كرده تا از علم، درايت، تدبير و پيشنهادهاي راهبردي و كاربردي اين عزيزان در راستاي توسعه همه جانبه استان استفاده شود .
حوزه مشاورين جوان
سابق بر اين مشاور جوان در استانداري با حفظ سمت كار مي كرد كه برنامه ريزي كرديم و يك نفر به عنوان مسوول مشخص شد كه تاكنون مشاور جوان و معاونين استانداري، فرمانداريها و همه دستگاهها شكل گرفته و دو مرحله يا سه مرحله فقط خودم با همه اين عزيزان جلسه داشتم. اين جوانان، جواناني تحصيلكرده هستند، بعضي از آنها مدتي با دستگاهها كار كردند. اين مشاورين جوان بعضا بهترين طرح ها و نظرات را ارائه مي كنند و خيلي هم مورد استفاده قرار گرفته است. مثلا در تشكيل ستاد نوروزي، جشنهاي نيمه شعبان و همچنين ساماندهي جشنهاي نيمه شعبان از اين عزيزان استفاده شد. در ايام تعطيلات نوروز كه سه ميليون و 640 هزار نفر مسافر نوروزي وارد استان شدند و از مراكز تاريخي، مذهبي و ملي بازديد داشتند اين جوانان تاثير عمده اي داشتند.
ما پيران و ميانسالان بايد صحنه را به همين جوانان واگذار كنيم. بر جوانان نيز واجب است كه از تجربه پيران امت استفاده كنند.
ميراث فرهنگي و گردشگري
در خصوص مسافران نوروزي همانطور كه عرض شد سه ميليون و 640 هزار نفر وارد استان يزد شدند و در طول سال گذشته به اضافه مسافران نوروزي، 200 هزار نفر گردشگر داخلي و 22 هزار و 976 نفر مسافر خارجي وارد استان شد.
براي اسكان اين مسافران نياز به يكسري هتل و مهمانپذير و مسافرخانه است كه در اين راستا بخش خصوصي واقعا زحمت كشيده است. من هتلهاي متعددي را بازديد كردم واقعا سرمايه گذاري كرده اند، تسهيلاتي نيز از طريق استانداري و همچنين بانكهاي استان به آنها واگذار شده است. از سال 79 هتل سازي در استان توسعه يافته و تاكنون 42 هتل در استان ساخته شده است به نحوي كه در سال 87  هفت هتل به بهره برداري رسيده و خواهد رسيد. هتلهاي در دست ساخت نيز شش باب بوده كه در حال احداث مي باشد. 6 باب مجتمع خدمات بين راهي و 43 باب سرويس دستشويي بين راهي طراحي شده، زمين آن واگذار گرديده و عمليات احداث بعضي از آنها نيز آغاز شده است، 14 مورد كمپينگ اقامتي نيز در دست اقدام مي باشد. ادامه دارد...

این سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

  • آمار سایت