شناسه : 94234400
استاندار یزد:


سید محمد میرمحمدی استاندار یزد اظهارداشت:اگر بچه‌ها درست تربیت شوند و بچه‌ها فکرشان بیدار شود و خلاقیت‌ذهنی آن‌ها شکوفا شود، جامعه‌ی ما، جامعه‌ی شکوفا و بالنده خواهد بود'

 به گزارش ادارهكل روابط عمومي استانداري به نقل از كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان، هشتمین ویژه برنامه‌ی "یاد آذر"به مناسبت روز ادبیات کودک ونوجوان وسال‌گرد درگذشت زنده یاد مهدی آذر یزدی که در سالن آمفی تئاتر مجتمع فرهنگی هنری کانون یزد با حضور مسوولین ارشد و فرهنگی استان، فرهنگیان ،فرهیختگان ،اساتید ،نویسندگان ، اعضا ،مربیان و خانواده‌ها برگزار شد.
سیدمحمد میرمحمدی استانداریزد ضمن گرامی‌داشت یاد و خاطره‌ی زنده یاد مهدی آذر یزدی، از مدیر کل استان و سایرعزیزانی که نسبت به برپایی ویژه برنامه‌ی یاد آذر تلاش کردند تشکر کرد و گفت: مناسبت ارزشمندی است من روز ادبیات کودک و نوجوان را خدمت همه‌ی مردم، به خصوص کودکان و نوجوانان تبریک می گویم و برای همه آرزوی خوشبختی دارم.
وي درموردثبت جهانی بافت تاریخی شهر یزد عنوان کرد: با ثبتِ جهانی بافتِ تاریخی یزد، مردم یزد جهانی شدند و ایران واجد یک شهر جهانی شد ومیراث گرانبهایی که پیشینیان ما برایمان جا گذاشتند، نسل های قبل ما، ما و بعد ازما برای حفظ و نگهداری آْن تلاش کرده و می‌کنند و خواهند کرد و رخداد بزرگی که سبب شد کانون توجه جهانیان قرار بگیرد . دستاورد کمی نیست .دستاوردبزرگی است و چه قدر باید خدا را شکر کنیم که نیاکان ما با چه هوش و ذکاوت و خلاقیتی، چه میراث ارزش‌مندی را برای ما به جا گذاشتند که دنیا به آن افتخار می‌کند و جا دارد از همه‌ی کسانی که در این مسیر زحمت کشیدند، هم در استان، هم در سازمان میراث فرهنگی کشور و هم کارشناسان و ارزیابان بزرگوار یونسکو، تقدیر و تشکر داشته باشیم.
استانداریزد با اشاره به این که آذر یزدی کلاس ندیده، استاد و معلم نداشته ، چه درسی می گیریم ،اظهار نمود: این‌که درهر شرایطی انسان می‌تواند نقش‌های بزرگی ایفا کند باید خودش را باور داشته باشد و عشق وعلاقه هم داشته باشد و وارد عمل شود. شما هرنویسنده‌ای را انتظار دارید مدرسه و دانشگاه رفته، تحصیل نموده و در این مسیر رشد کرده و نویسنده شده باشد ولی آذر یزدی سواد آن‌چنانی نداشت و یک سواد خواندن و نوشتن کسب کرده بود آن هم، نه در مسیری که ما می‌خواهیم . پس چگونه نویسنده‌ای شده که این گونه تاثیرگذاراست و کتاب‌هایش در تیراژهای وسیع منتشر می‌شود .به زبان‌های مختلف هم ترجمه می‌شود.وقتی کتاب‌های آذر یزدی به زبان‌های مختلف ترجمه می‌شود به معنی نیاز آن کشورها به مطالبی است که آذر یزدی برای بچه‌های خوب بیان کرد وعنوان ارزش‌مندی است، قصه‌های‌خوب برای بچه‌های‌خوب.
وی ادامه داد: درس دیگری که از آذر یزدی می‌گیریم این‌است که ما باید به خشت اول توجه داشته باشیم "خشت اول گر نهد معمار کج ، تا ثریا می رود دیوار کج "و آذر یزدی توجهش به خشت اول بود که اگر بچه‌ها درست تربیت شوند و بچه‌ها فکرشان بیدار شود و خلاقیت‌ذهنی آن‌ها شکوفا شود، جامعه‌ی ما، جامعه‌ی شکوفا و بالنده خواهد بود.
میرمحمدي به ساده نویسی متون سنگین و غیرقابل فهم ادبیات فارسی مثل "کلیله و دمنه "اشاره کرد و تصریح نمود: آذر یزدی د‌راین باره با زبان ساده وعامه‌ی مردم آثاری را خلق نمود و در اختیار گذاشت و این نشان می‌دهد که باید با زبان مردمی باهم صحبت کنیم و ازاین که لغات عربی و کلمات گنده استفاده می شود تا نشان دهند بزرگ هستند، بی فایده است .انسان با این شیوه‌ها بزرگ نمی‌شود. هرچه با مردم باشید و با زبان آن‌ها صحبت کنید موفق‌تر خواهید بود.
وی افزود: درهرکدام از کتاب‌های آذر یزدی سیرو سیاحت داشته باشیم درس‌های زیادی می‌گیریم و درسی که از کتاب قند و عسل می‌گیریم این‌که، چگونه باید زندگی کنیم و متکی به خود، باربیاییم .
استاندار یزد اظهار امیدواری نمود: ما باید بچه‌ها را طوری تربیت کنیم که متکی به خودبودن، ملکه‌ی ذهنشان شود ودر هرشرایطی تلاش کنندوبه دیگران نیازمند نباشند .
و ی در پایان تاکید نمود: امیدوارم از همه‌ی منابع ادبی، شعر، قصه، مبانی‌علمی و فلسفی بهره بگیریم تادر زندگی‌مان با نشاط‌درونی و لذت از آن  موفق باشیم.