شناسه : 95899205
استاندار يزد:


استاندار يزد با اشاره به ثبت جهاني يزد گفت: بايد سپاس ويژه خود را نثار مردم يزد نمايم كه در طول تاريخ اين ميراث گران‌بها را آفريدند، حفظ كردند و نسل به نسل منتقل نمودند تا به دست ما برسد و بتوانيم با پاسداشت اين ارزش‌ها آن را به نسل‌های آتي هديه كنيم.

به گزارش اداره كل روابط عمومي استانداري يزد، نشست شوراي اداري استان با حضور "مونسان"، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان ميراث فرهنگي، صنایع‌دستی و گردشگري كشور، آیت‌الله ناصري نماينده ولی‌فقیه و امام‌جمعه يزد، موسوي نماينده مردم يزد و اشكذر در مجلس شوراي اسلامي و مديران دستگاه‌های مختلف استان، صبح دوشنبه 6 شهريورماه 1396 در تالار انديشه استانداري و به رياست استاندار يزد برگزار شد.
ميرمحمدي در اين نشست ضمن خوشامدگويي به معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان ميراث فرهنگي، صنایع‌دستی و گردشگري كشور،انتخاب استان يزد براي اولين سفر استاني " مونسان" را نشان از اهميت استان يزد براي اين سازمان دانست و گفت: يزد با ویژگی‌های منحصربه‌فرد كالبدي، فرهنگي، اجتماعي، تاريخي و هويتي خود، موردتوجه ملل مختلف جهان و سازمان يونسكو قرارگرفته و در زمره آثار ثبت‌شده جهاني درآمده و اين امر در عين اينكه شهر يزد را در جهان پرآوازه‌تر نموده، مسئولیت‌ها و وظايف ما را نيز در اين رابطه سنگین‌تر از قبل كرده است.
استاندار يزد سپس ضمن تشكر ازتلاشها و پیگیری‌های معاونين استاندار در مسير ثبت جهاني يزد و قدرداني از توجه همه دستگاه‌ها و همكاران دولت در يزد جهت دستيابي به اين افتخار افزود: بايد سپاس ويژه خود را نثار مردم يزد نمايم كه در طول تاريخ اين ميراث گران‌بها را آفريدند، حفظ كردند و نسل به نسل منتقل نمودند تا به دست ما برسد و بتوانيم با پاسداشت اين ارزش‌ها آن را به نسل‌های آتي هديه كنيم.
وي آنگاه به اقدامات مؤثر وزارتخانه راه و شهرسازي در اين خصوص اشاره كرد و گفت: در ستاد ملي بازآفريني شهري كه توسط ابن وزارتخانه مديريت می‌شود، 14 موضوع به تصويب رسيد كه می‌تواند به اقداماتي كه بايد در ارتباط با ثبت جهاني يزد صورت گيرد و به ارتقاء شرايط فعلي كمك نمايد.
رئیس شوراي اداري استان آنگاه به تصويب و آغاز به كار ستاد استاني مديريت راهبري شهر يزد اشاره نمود و بر همكاري همه دستگاه‌ها و مديران استاني و كشوري در راستاي اجراي برنامه‌های اين ستاد و رفع مشكلات در مسير معرفي هر چه بهتر يزد به‌عنوان يك ميراث جهاني تأکید كرد.
ميرمحمدي، سپس از حمایت‌ها، همراهی‌ها و راهنمایی‌های نماينده ولی‌فقیه در استان و امام‌جمعه يزد در مسير ثبت جهاني اين شهر تقدير نمود و خواستار تداوم اين حمایت‌ها در ادامه راه شد.
استاندار يزد در ادامه به برگزاري جلسه شوراي عالي شهرسازي و معماري در ارتباط با مباحث كالبدي شهر يزد و اقداماتي كه بايد در رابطه با ثبت جهاني اين شهر صورت گيرد اشاره نمود و خاطرنشان كرد: در راستاي تسريع در انجام امور مرتبط با ثبت جهاني يزد، پيشنهاد تشكيل معاونت گردشگري استانداري را ارائه نموديم كه مقرر شد به‌منظور ايجاد هماهنگي هر چه بيشتر و عدم تداخل امور با سازمان ميراث فرهنگي، صنایع‌دستی و گردشگري، سازوکار تشكيلات اين امر، در سازمان مربوطه استاني مستقر شود و در اين راستا مذاكرات اوليه نيز با جناب آقاي مونسان صورت گرفته تا ساختار مؤثر و مناسبي در اين خصوص شكل گيرد.
عالی‌ترین مقام اجرايي استان سپس به اقدامات شوراي برنامه‌ریزی و توسعه استان در ارتباط با مبحث ثبت جهاني شهر يزد اشاره نمود و افزود: همه مديران و دستگاه‌های استان بايد با نگاه ملي و بین‌المللی به مقوله ثبت جهاني يزد بنگرند و از اين فرصت حداكثر استفاده را در راستاي ارتقاء زیرساخت‌ها و توسعه كالبدي و انساني موردنیاز بنمايند.
وي افزود: در همين راستا 10 كارگروه در ذيل ستاد مديريت راهبري بافت تاريخي يزد ایجادشده كه هر يك در حوزه‌ای مشخص به رصد امور، برنامه‌ریزی و ارائه راهكار می‌پردازند.
ميرمحمدي در ادامه به اقدامات صورت گرفته در حوزه ميراث فرهنگي، صنایع‌دستی و گردشگري استان در بازه زماني سال 91 تا 95 به‌منظور رونق هر چه بيشتر اين حوزه اشاره كرد و افزود:
در تمام حوزه‌های مربوطه و بخش‌های مختلف اعم از " گسترش اماكن اقامتي"،" بومگردي"،" ايجاد خانه‌های مسافر"،" جذب گردشگران"،" ارزآوري گردشگران به استان"،" گسترش اماكن پذيرايي سنتي و بین‌راهی"،" ارتقاء ظرفيت تأسیسات اقامتي" ، " ارتقاء ظرفيت اشغال تخت توسط گردشگران"،" آموزش راهنمايان فعال در حوزه گردشگري"،" ايجاد مجتمع‌های بین‌راهی" و "برگزاري دوره‌های آموزشي"، تا سال 95 نسبت به سال 91 پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای داشته‌ایم  و همچنين تاکنون نيز تعداد 1586 اثر تاريخي در استان يزد به ثبت ملي رسيده است.
وي ابراز اميدواري نمود تا با توجه به مصوبات ستاد ملي بازآفريني شهري و شوراي عالي شهرسازي و معماري، زیرساخت‌های لازم در راستاي ارتقاء گردشگري استان فراهم‌شده و توفيقات بیش‌ازپیش در اين خصوص به دست آيد.
استاندار يزد در پايان با اشاره به ویژگی‌ها و نمادهاي هويتي، فرهنگي و ارزشي مردمان يزد، به برند خوش‌نامی یزدی‌ها در ايران و جهان اشاره كرد و خاطرنشان نمود: يزد مهد زندگي مسالمت‌آمیز اديان و نمادي از صلح و دوستي و گفت‌وگو و لبخند است و مردمان اين ديار در طول قرن‌ها با در اختيار گرفتن فناوری‌های بومي و ساخت سازه‌هایی چون ساباط و بادگير و ارائه خلاقیت‌ها و تلاش در جهت سازگاري با طبيعت و اقليم گرم و خشك اين ديار و ايجاد قنات به‌عنوان پايدارترين سازه تأمین آب در جهان، سبكي از زندگي ارزشمند ايراني و اسلامي را در اين ديار نهادينه کرده‌اند و اميدوارم ما نيز به‌عنوان وارثان اين زیبایی‌های باشكوه درراه ترويج فرهنگ، هويت ، باور و ارزش‌های اين ديار و جهاني نمودن كالبد و هويت يزد تلاش نموده و موفق باشيم.
گفتني است در پايان اين نشست، استاندار يزد با اهداء لوح تقدير به رئیس سازمان ميراث فرهنگي، صنایع‌دستی و گردشگري استان به نمايندگي از همه تلاشگران اين سازمان در استان و كشور در مسير ثبت جهاني يزد، از اين زحمات تقدير و تشكر نمود.