استاندار یزد:


استاندار یزد اظهار داشت: ورود علم و فناوری به عرصه اقتصادی می‌تواند مسیرهای کوتاه‌تری را برای بهبود کشور ایجاد کند و گرچه به روش‌ها و واحدهای سنتی هم توجه می‌شود اما لازم است به مسیرهای کوتاه‌تر و قابل‌دسترس‌تر توجه کنیم.

به گزارش روابط عمومی استانداری یزد؛ روز شنبه 9 دی‌ماه 96، هفدهمین نشست ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان یزد با حضور معاون علم و فناوری رئیس‌جمهور، استاندار یزد، نمایندگان مجلس، سرپرستان معاونت‌های اقتصادی و عمرانی استانداری و جمعی از اعضای این ستاد در تالار اندیشه استانداری برگزار شد.
«محمود زمانی قمی» اظهار داشت: ورود علم و فناوری به عرصه اقتصادی می‌تواند مسیرهای کوتاه‌تری را برای بهبود کشور ایجاد کند و گرچه به روش‌ها و واحدهای سنتی هم توجه می‌شود اما لازم است به مسیرهای کوتاه‌تر و قابل‌دسترس‌تر توجه کنیم.
وی بابیان اینکه استان یزد از استان‌های صنعتی و معدنی کشور است؛ ادامه داد: در حوزه گردشگری در ایران حرف‌هایی برای گفتن دارد که باید با علم و اندیشه در این مسیرها جدی‌تر گام برداشت.
استاندار یزد با تأکید بر اینکه لازم است به حوزه‌های جدیدتر وارد شویم و از نیروهای متخصص و پرتوان در استان بهره ببریم؛ افزود: وجود دانشگاه با امکانات و بسترهای عظیم علمی و فناوری و سایر زیرساخت‌های استان در این زمینه و حوزه اضافه کرد: چالش‌ها و مشکلاتی نیز درزمینه شرکت‌های دانش‌بنیان داریم ولی جایگاه هفتم کشور را با مشکلات موجود کسب کرده‌ایم.
وی بابیان اینکه چالش‌ها در حوزه مالی و سرمایه‌ای بنیه شرکت‌ها را ضعیف کرده است؛ گفت: شرکت‌ها را کسانی بنانهاده که سرمایه چندانی ندارند اما توان فکری بالایی دارند و باید برای جذب سرمایه‌گذاران خطرپذیر اقدام شود.
زمانی قمی بابیان اینکه حفظ نیروی انسانی تربیت‌شده در این شرکت‌ها دشوار شده است؛ ادامه داد: پرداخت تسهیلات به این شرکت‌ها بسیار فرایند سختی دارد و تناسبی باروحیه بنیان‌گذاران جوان این شرکت‌ها ندارد که امید است با طراحی سازوکارهایی سهولت بیشتری در نظر بگیریم.
وی همچنین پیشنهاد اجرای طرح سرباز فناور را برای بهبود شرایط دانش‌بنیان‌ها ارائه داد و گفت: در حوزه بازار نیز مشکلاتی دارند و بازاری لاغر و ضعیف پیش روی شرکت‌های دانش‌بنیان است که باید تقویت شود.
استاندار یزد از دیگر مشکلات را تعرفه‌های واردات دانست که موجب آسیب به شرکت‌های دانش‌بنیان می‌شود؛ افزود: در حوزه ساختاری و فرآیند کاری نیز دشواری‌هایی وجود دارد که باید کوتاه‌تر شود و این مسیر را بهبود بخشیم.
وی بیان داشت: وضعیت اشتغال استان بیشتر تحصیل‌کردگان را رنج می‌دهد که لازم است برای بهبود شرایط با استفاده از این حوزه اقدام عاجلی صورت گیرد تا مانع خروج نخبگان و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی شویم.
زمانی قمی با تأکید بر طراحی محیط فناورانه در کشور و نهادینه شدن چنین فرهنگی تصریح کرد: با عنایت متخصصان این حوزه و استفاده از توان و انگیزه مدیران در این بخش قطعاً به این نکته توجه ویژه خواهد شد.
 


آدرس کوتاه :