شناسه : 102999005
استاندار یزد:


استاندار یزد در دومین همایش پیشگیری از تلفات حوادث ترافیکی یزد با تأکید بر لزوم درگیر کردن سمن‌ها و تشکل‌های مردمی در این بخش عنوان کرد: مهم‌ترین مسئله پیش روی ما همراهی و درک مشترک مردم برای پیشگیری از حوادث ترافیکی و کاهش تلفات است.

به گزارش روابط عمومی استانداری یزد، دومین همایش پیشگیری از تلفات حوادث ترافیکی یزد به همت جامعه جراحان استان روز پنج‌شنبه 14 دی‌ماه 96 با حضور استاندار یزد، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار یزد، سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استاندار و جمعی از پزشکان و جراحان استان و کشور در محل بیمارستان شهید صدوقی (ره) برگزار شد.
«محمود زمانی قمی» در این نشست با قدردانی از جامعه جراحان برای برگزاری چنین همایشی با اشاره به اهمیت تلاش برای کاهش تلفات حوادث جاده‌ای اظهار داشت: نگاه کلی به حوادث ترافیکی در کشور و استان نشان می‌دهد که تکالیف ما چیست.
وی با اشاره به آمار ترافیکی و تلفات ناشی از آن در سال 2013 که یک‌میلیون و 250 هزار نفر و روزانه سه هزار و 424 نفر در جهان در اثر حوادث ترافیکی جان خود را ازدست‌داده‌اند؛ ادامه داد: نهمین علت مرگ‌ومیر در دنیا ناشی از حوادث ترافیکی است که هزینه‌های مترتب بر این اتفاقات و رخدادهای ناگوار 518 میلیارد دلار برآورد شده است.
استاندار یزد بابیان اینکه سومین علت مرگ در کشور ما حوادث ترافیکی است و 43 نفر در هرروز در حوادث ترافیکی در کشور ما فوت می‌کنند؛ افزود: هزینه‌ای که هرسال در اثر حوادث ترافیکی به کشور تحمیل می‌شود 18 هزار میلیارد تومان و نزدیک به 7 درصد تولید ناخالص داخلی را شامل می‌شود.
وی با اشاره به افزایش تصادفات برون‌شهری و کاهش تصادفات درون‌شهری استان یزد در سال‌های گذشته اظهار داشت: آمار تلفات ما در سال 85 در این حوزه 469 نفر بوده و در سال گذشته به 213 نفر رسیده است؛ اما تحلیل دقیق این موضوع در تصادفات موتورسیکلت، عابر پیاده، درون و برون‌شهری قابل‌توجه است و در کشور هنوز وضع مناسب و شایسته‌ای نداریم و باید به آن توجه کنیم.
زمانی قمی بابیان اینکه در 9 ماهه سال جاری در استان یزد 192 نفر فوتی داشتیم که 58 نفر آن‌ها از حوادث درون‌شهری و 134 نفر از حوادث برون‌شهری بوده است؛ افزود: علی‌رغم کاهش 4 درصدی تلفات برون‌شهری در کشور، این نوع تصادفات در یزد 14 درصد افزایش داشته است.
وی بابیان اینکه در هشت‌ماهه امسال چهار هزار و 688 نفر در استان مصدوم شده‌اند که در این حوزه 4.7 درصد کاهش داشته‌ایم؛ عنوان کرد: وقتی تحلیل می‌کنیم، در بخش برون‌شهری و درون‌شهری به اقداماتی می‌رسیم که باید کارگروه‌هایی را باقوت و جدیت تشکیل داد و از تشکل‌های غیردولتی و مردمی نیز بهره بگیریم چون دولت و دستگاه‌های مرتبط به‌تنهایی نمی‌توانند علاج کنند.
استاندار یزد با تأکید بر درگیر کردن سمن‌ها و تشکل‌های مردمی عنوان کرد: مهم‌ترین مسئله پیش روی ما همراهی و درک مشترک مردم برای پیشگیری از حوادث ترافیکی و کاهش تلفات است.
وی با تأکید بر ساماندهی نقاط حادثه‌خیز در شهرها از سوی شهرداری‌ها برای کاهش تلفات و تصادفات موتورسیکلت‌سواران اظهار داشت: سازمان حمل‌ونقل جاده‌ای نیز باید برای شناسایی و رفع نقص نقاط حادثه‌خیز برون‌شهری اقدام کند.
استاندار یزد با اشاره به اینکه نقاط حادثه‌خیز در کشور بی‌شمار است و استان یزد هم از این موضوع مستثنا نیست بیان داشت: طبیعتاً انجام فوری و رفع موانع کار ساده‌ای نیست اما باید به این موارد بیشتر پرداخته شود و در انتخاب نقاط حادثه‌خیز برای اصلاح با توجه به آمار موجود اقدام کنیم.
وی بابیان اینکه علت بسیاری از تلفات جاده‌ای در استان یزد واژگونی اتومبیل بوده تصریح کرد: آموزش به شهروندان و کسانی که از جاده‌ها عبور می‌کنند بسیار مهم است که در شرایط هوشیاری کامل برای رانندگی اقدام کنند و از فوتی‌های لحظه تصادف یا مسیر بیمارستان نیز پیشگیری شود.
زمانی قمی با تأکید بر اینکه باید خودمان را زودتر از شرایط فعلی به حادثه برسانیم؛ گفت: خوشبختانه کادر درمانی در استان یزد باعث افتخار هستند اما توجه به تلفات ناشی از تصادفات یک ضرورت است که علت 80 درصد از فوتی‌ها ضربه به سر اعلام‌شده است.
استاندار یزد علل بروز حوادث موتورسیکلت و اتومبیل‌ها را رعایت نکردن نکات ایمنی دانست و یادآور شد: باید به آموزش عمومی شهروندان توجه بیشتری شود و آموزش هم فقط از طریق نهادهای رسمی نه ممکن است و نه تأثیر خودش را به آن اندازه می‌گذارد؛ بنابراین باید تشکل‌ها و سمن‌ها را در مطرح کردن این مسئله با مردم اقدام کنند.