مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری در یک نشست خبری میزان اعتبارات تخصیص یافته به حوزه‌های اجتماعی و فرهنگی استان در سال گذشته را بیان کرد.

به گزارش اداره‌ کل روابط عمومی استانداری یزد، «فخرالسادات خامسی‌هامانه» در نشست خبری «اعلام هزینه‌کرد اعتبارات حوزه‌های اجتماعی و فرهنگی در قالب تفاهم‌نامه‌های ملی و استانی»، گفت: در سال گذشته 22 هزار و 853 میلیون ریال بابت ارتقای وضعیت اجتماعی و فرهنگی استان هزینه شده است.
مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری بیان کرد: سازمان امور اجتماعی وزارت کشور در قالب چندین تفاهم‌نامه در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی اعتباراتی را برای ارتقای وضع اجتماعی و فرهنگی استان‌ها تخصیص داده است که در چهار قالب تفاهم‌نامه‌های ملی دوجانبه، ملی سه‌جانبه، تفاهم‌نامه‌های استانی با دستگاه‌های اجرایی و تفاهم‌نامه با سازمان‌های مردم‌نهاد منعقد شده است.
خامسی با بیان اینکه 15 تفاهم‌نامه سه جانبۀ ملی در استان اجرا شده و در مجموع 3هزار و 717 میلیون ریال آن در بحث اعتیاد بوده است.
وی دربارۀ تفاهم‌نامه‌های سه‌جانبه گفت: تفاهم‌نامه‌های سه جانبه ملی و کشوری بین وزارت کشور و سازمان امور اجتماعی کشور با ستاد هماهنگی مبارزه با مواد مخدر و دستگاه‌های اجرایی به مبلغ 345 میلیون ریال با موضوع کاهش اعتیاد منعقد شده است.
خامسی افزود: سه تفاهم‌نامه با موضوع کاهش اعتیاد نیز با سازمان بهزیستی کشور به میزان اعتبارات 345 میلیون ریال، هزار میلیون ریال و 800 میلیون ریال منعقد شده است و تفاهم‌نامه‌ای سه‌جانبه نیز با سازمان امور دانشجویی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری انجام شده است.
به گفتۀ وی، تفاهم‌نامه‌ها با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به مبلغ 90 میلیون ریال، دانشگاه علوم پزشکی به مبلغ 80 میلیون ریال، سازمان تبلیغات به مبلغ 120 میلیون ریال، سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور به مبلغ 200 میلیون ریال، وزارت آموزش و پرورش 398میلیون ریال، وزارت فرهنگ و ارشاد 102 میلیون ریال، وزارت ورزش و جوانان 450 میلیون ریال، جمعیت هلال‌احمر122 میلیون ریال و قوه قضاییه10 هزار میلیون ریال بوده است.
مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری تصریح کرد: در طی این تفاهم‌نامه‌ها بودجه به استان تزریق شده اما تفاهم‌نامه‌ها کشوری بوده و دفتر امور اجتماعی به عنوان ناظر عمل کرده است.
خامسی دربارۀ تفاهم‌نامه‌های دو جانبۀ ملی، گفت: این تفاهم‌نامه‌ها نیز همانند تفاهم‌نامه‌های سه‌جانبه به صورت کشوری منعقد شده است و در مجموع 10هزار و 632 میلیون ریال مبلغ اعتبارات آن بوده است.
وی در خصوص میزان هزینه‌کرد اعتبارات تفاهم‌نامه‌های دوجانبه گفت: تفاهم‌نامه با جمعیت هلال احمر با موضوع کاهش آسیب‌های اجتماعی و با اعتبار 92 میلیون ریال منعقد شده و اعتبارات وزارت آموزش و پرورش در قالب طرح نماد، 890 میلیون ریال بوده که بین وزارت آموزش و پرورش و اعضای اعتلاف ملی نظام مراقبت اجتماعی دانش‌آموزان منعقد شده است.
به گفتۀ خامسی، استان یزد رتبه هفتم در اجرای طرح نماد را به دست آورده است که موضوع این تفاهم‌نامه پیشگیری از اعتیاد در مدارس، مداخله زودرس پیش دبستانی و دوره ابتدایی، مهارت تاب‌آوری، صیانت از سرمایه‌های اجتماعی، طرح پیشگیری از اعتیاد و حمایت روانی اجتماعی بوده است.
وی از دیگر تفاهم‌نامه‌ها، از تفاهم نامه‌ای با اعتبار 350 میلیون ریال برای طرح آموزش مهارت‌های پیش از ازدواج و هزار و 800 میلیون ریال با موضوع کاهش مفاسد اخلاقی نام برد که با سازمان زندان‌ها بسته شده است.
مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری بیان کرد: 7 هزار و 500 میلیون ریال به ستاد هماهنگی مبارزه با مواد مخدر با هدف ساماندهی معتادان بی‌خانمان و بازتوانی و کاهش آسیب معتادان اختصاص یافته است.
خامسی به میزان اعتبارات تفاهم‌نامه‌های استانی پرداخت و گفت: بخشی از تفاهم‌نامه‌ها به طور مستقیم با دفتر امور اجتماعی بسته شده است که در قالب 10 طرح به مبلغ 4 هزار میلیون ریال بین بهزیستی، استانداری و شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر منعقد شده است.
وی بیان کرد: اعتبار هزار و 700 میلیون ریال برای راه‌اندزای مرکز نگه‌داری از زنان بهبودیافته اختصاص داده شده است.
به گفتۀ خامسی، تفاهم‌نامه‌ای با آموزش و پرورش استان به میزان اعتبار 300 میلیون ریال با تأکید بر اجرای المپیادهای ورزشی و استعدادیابی دانش‌آموزان و بحث نشاط اجتماعی دانش آموزان مناطق محروم منعقد شده است.
همچنین، پایش و درمان ناهنجاری‌های اسکلتی در دختران نوجوان با اداره ورزش و جوانان استان منعقد شده که اعتبار آن 700 میلیون ریال بوده است و 250 میلیون ریال نیز بابت حمایت از توسعه ورزش عمومی و پایه و کمک به سامان‌های مردم نهاد ورزش و جوانان برای توانمندسازی جوانان مناطق حاشیه‌نشین هزینه شده است.
مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری گفت: سه طرح با کانون پرورش فکری کودک و نوجوان به میزان اعتبار 200 میلیون ریال منعقد شده که در بحث دانش‌آموزان منطقه محروم شهر یزد و اعزام کتابخانه سیار کانون به مناطق روستایی هزینه شده است.
وی ادامه داد: تفاهم‌نامه حمایت از باشگاه‌های کتابخوانی ویژه مناطق حاشیه‌ای استان نیز با اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی به میزان 350 میلیون ریال بسته شده است.
خامسی دیگر نوع تفاهم‌نامه‌ها را تفاهم‌نامه‌هایی با سازمان‌های مردم‌نهاد، مؤسسات فرهنگی و شرکت‌های دانش‌بنیان عنوان کرد و افزود: در راستای کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی در مجموع 4هزار و 504میلیون ریال به 31 سمن استان اختصاص یافته است که از این مبلغ هزار و 909 ملیون ریال در حوزه مشارکت اجتماعی و 790 میلیون ریال در بحث طلاق، هزار و 70 میلیون ریال در بحث توسعه سلامت و نشاط اجتماعی و 200 میلیون ریال در بحث هیئت اندیشه‌ورز هزینه شده است.
وی تصریح کرد: همۀ بودجه‌ای که برای استان تخصیص داده شده بود، کامل جذب و اجرایی شد و کارکنان دفتر امور اجتماعی با دریافت گزارش و بازدید از بخش‌های مختلف بر میزان هزینه‌کرد این بودجه‌ها نظارت می‌کردند.
کاهش آسیب مناطق حاشیه‌نشین در اولویت برنامه‌های استان
مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری در مورد طرح‌های سال 97 حوزۀ اجتماعی و فرهنگی استان، گفت: هرچند تاکنون بودجه‌های سال 97 ابلاغ نشده است اما امسال نیز انعقاد تفاهم‌نامه‌های سه‌جانبه و دوجانبه ملی و تفاهم‌نامه‌های استانی با دستگاه‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد مطرح است.
خامسی بیان کرد: موضوع طرح‌ها با محوریت آسیب‌های اجتماعی است و به طور خاص برای استان یزد بر بحث حاشیه‌نشینی و سپس طلاق، اعتیاد و نشاط اجتماعی تأکید شده است.
وی افزود: در سفر وزیر کشور به یزد همراه با معاون وی که رئیس سازمان امور اجتماعی کشور است، جذب بودجه خوبی در حمایت از طرح‌های نشاط اجتماعی، راه‌اندازی پنج دفتر تسهیل‌گری و توسعه محلی، توسعۀ دانشنامه ازدواج، طرح 16 ساعته آموزش‌های پیش از ازدواج و تشکیل خانه سمن‌ها انجام شد.
مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری یادآور شد: امسال برای نخستین بار فراخوانی برای نظارت و ساماندهی بحث‌های مرتبط با تفاهم‌نامه‌ها و هزینه‌کرد آنها آماده کرده‌ایم که به طور خاص فراخوان ویژه تشکل‌های مردم‌نهاد ۀن در سایت دفتر بارگزاری شده است.
خامسی افزود: این فراخوان برای دستگاه‌های دولتی، شرکت‌های دانش بنیان، بخش‌های دانشگاهی و پژوهشی، مؤسسات فرهنگی هنری نیز در نظر گرفته شده که در آینده‌ای نزدیک اعلام خواهد شد.
وی در مورد طرح‌های اجتماعی فرهنگی که به طور خاص در یزد انجام شده و موفق بوده است به اعطای دانش‌نامه ازدواج که به شکل پایلوت در شهرستان میبد در حال انجام است اشاره کرد و دربارۀ دیگر طرح‌هایی که در شورای تأمین استان نیز مطرح شده‌اند، دورۀ 16 ساعته مهارت‌های پیش از ازدواج، اجرای قانون مجازات های جایگزین حبس با رعایت حقوق شهروندی، راه‌اندازی کلینیک‌های حقوق شهروندی و سامانۀ مراقبت الکترونیکی زندانیان جرائم غیرعمد را نام برد.
265 سازمان مردم‌نهاد ثبت شده در استانداری و فرمانداری
مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری در پایان در خصوص آمار سازمان‌های مردم‌نهاد استان گفت: تا پایان مرداد امسال، 113 سازمان مردم‌نهاد و 11 نمایندگی در استانداری، 141 سازمان مردم‌نهاد در فرمانداری، 267 سازمان مردم‌نهاد در بهزیستی، 40 مورد در ورزش و جوانان به ثبت رسیده است.
خامسی دربارۀ دسته‌بندی موضوعی سازمان‌های مردم‌نهاد استانداری بیان کرد: 20 سازمان مردم‌نهاد در امور نیکوکاری و خیریه، 22 سازمان در خصوص فعالیت فرهنگی، 16 مورد در حوزه محیط زیست، 7 مورد در امور ورزشی، یک سازمان مردم‌نهاد در حوزۀ عمران و آبادانی و یک مورد در امور زیرساختی توسعه به ثبت رسیده است.
همچنین 18 سازمان در حوزه بهداشت و سلامت، 19 مورد در حوزۀ آسیب‌های اجتماعی، 7 سازمان در خصوص فعالیت علمی، 4 مورد حفظ آثار تاریخی و فرهنگی، 2 مورد در حوزه گردشگری، 2 مورد در امور هنری، 2 مورد در امور جوانان و 3 سازمان در حوزه تحکیم بنیان خانواده ثبت شده است.
 


آدرس کوتاه :