«محمود زمانی قمی» در نشست شورای اداری استان که با حضور معاون اول رئیس‌جمهور و جمعی از اعضای کابینه دولت تدبیر و امید برگزار شد به ارائه فهرستی از ظرفیت‌ها و چالش‌های استان یزد پرداخت و گزارشی از اقدامات صورت گرفته در همین راستا ارائه کرد.

به گزارش روابط عمومی استانداری یزد؛ «محمود زمانی قمی» در نشست شورای اداری استان که با حضور معاون اول رئیس‌جمهور و جمعی از اعضای کابینه دولت تدبیر و امید برگزار شد با اشاره به ظرفیت‌های استان یزد برای توسعه اظهار داشت: در استان یزد 19 خوشه صنعتی برای توسعه کسب‌وکارها شناسایی‌شده و تعدادی از این خوشه‌ها مثل نساجی، کاشی و سرامیک، محصولات گلخانه‌ای و ... موردمطالعه برای توسعه قرارگرفته است.
وی بابیان اینکه 22 درصد تولیدات گلخانه‌ای کشور در حوزه کشاورزی نیز به استان اختصاص دارد؛ ادامه داد: 60 درصد از محصولات تولیدی این استان به کشورهای دیگر ازجمله روسیه صادر می‌شود و در سایر زمینه‌ها مثل پرورش اسب و تولید گوشت نیز رتبه‌های برتر را به خود اختصاص داده است.
استاندار یزد بابیان اینکه 13 درصد از شاغلان استان در بخش کشاورزی در 117 هزار هکتار اراضی زیر کشت فعالیت می‌کنند؛ عنوان کرد: 34 درصد از زمین‌ها زراعی و 64 درصد هم کشاورزی است.
وی به تشریح برخی اقدامات دولت تدبیر امید در استان پرداخت و اضافه کرد: در بهار انقلاب اسلامی باید نعمت‌های این انقلاب را شکرگزاری کنیم و خدمات اعجاب‌انگیز جمهوری اسلامی را قدر بدانیم.
زمانی قمی با اشاره به اقلیم خشک استان و شرایط حساس آبی، بهره‌گیری از روش‌های نوین را یکی از روش‌های پیشگیری از تبخیر آب دانست و گفت: بیش از 20 هزار و 100 هکتار از زمین‌های حوزه کشاورزی با روش‌های نوین آبیاری می‌شوند که از دستاوردهای دولت تدبیر و امید است.
وی با اشاره به دیگر دستاوردهای دولت در استان یزد عنوان کرد: دولت باید به سمت اقتصاد دانش‌بنیان برای به‌کارگیری نیروهای جوان در سطح جامعه حرکت کند و با ایجاد صنایع «های‌تک» بیکاری استان را نیز کاهش دهد.
استاندار یزد با اشاره به اینکه ستاد اقتصاد مقاومتی استان جلسات خود را در سایر نقاط استان تشکیل داده است؛ افزود: در تلاشیم تا همه دستگاه‌ها را در این زمینه درگیر کنیم و در همه شهرستان‌های استان حضورداشته باشیم تا مشکلات استان با تقسیم‌کار و جذب سرمایه‌گذار داخلی و خارجی رفع شود.
وی با تأکید بر اینکه برای تسریع روند پرداخت تسهیلات و بررسی نتیجه مصوبات ستاد اقتصاد مقاومتی و کارگروه تسهیل کمیته‌ای تشکیل شد؛ اضافه کرد: این کمیته برای بررسی روند پروسه تکمیل پرونده واحدها در بانک و پرداخت تسهیلات شکل‌گرفته تا پرداخت تسهیلات سرعت بیشتری به خود بگیرد.
زمانی قمی بابیان اینکه برای ایجاد اشتغال در استان، روش‌های موردنظر دولت به‌عنوان یک اولویت در دستور کار قرارگرفته است، عنوان کرد: همچنین واحدهای تولیدی نیمه‌تمام شناسایی‌شده و اگر بخشی از تسهیلات بانکی به این سمت سوق داده شود اشتغال زیادی را در کنار خودمان داریم که می‌توانیم با تکمیل این واحدها 30 هزار شغل ایجاد کنیم.
وی همچنین از شناسایی پروژه‌هایی خبر داد که تسهیلگری دستگاه‌های ملی را می‌طلبد و اظهار داشت: دستور دولت برای تسریع درروند کار حوزه گردشگری به‌ویژه توجه به شورای عالی معماری لازم است تا نتیجه‌بخش باشد لذا رفع موانع در اختیارات دولت است و در چارچوب قوانین با توجه به امکانات و تمکن دولت می‌توان در این زمینه اقدام کرد.
استاندار یزد در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مشکلات حوزه صادرات بیان داشت: بسیاری از کشورها حتی عراق، تعرفه محصولات ایرانی را بالابرده‌اند این در حالی است که محصولات مشابه دیگر کشورها هیچ‌گونه افزایشی نداشته که این موضوع باید موردتوجه وزارت مطبوع و دستگاه دیپلماسی نیز باشد.
وی بابیان اینکه یزد از استان‌های خشک و بسیار کم آب در کشور است؛ اضافه کرد: سعی می‌کنیم سیاست‌های سازگاری را در مرحله نخست اعمال کنیم و در کنار آن نیز اصلاح الگوی مصرف را داشته باشیم و از سویی برای استفاده از پساب نیز سرمایه‌گذاری داشته باشیم.
استاندار یزد بابیان اینکه آب همچنان مسئله اول استان یزد است، افزود: برای اصلاح روش‌های مصرف در استان از مجموعه روحانیت، مساجد، رسانه‌ها، هنرمندان، سمن‌ها و ... مدد گرفته‌ایم و معتقدیم اصلاح الگوی مصرف باید در کنار همه گزینه‌های مرتبط با بحث آب مدنظر باشد.
وی بابیان اینکه درزمینه انتقال و تأمین آب استان یزد، هیچ گزینه ممکن و میسوری را کنار نمی‌گذاریم و از هر چه لازم باشد، بهره می‌گیریم تا آب را به استان بیاوریم، اظهار داشت: از توان و ظرفیت شرکت‌های خارجی نیز در این زمینه استفاده می‌کنیم.
زمانی قمی خاطرنشان کرد: به‌تازگی با یک شرکت معتبر دانمارکی مذاکره‌ای داشته‌ایم و این شرکت علاقه‌مند به مشارکت در امر انتقال آب از دریای عمان به یزد است و در این زمینه اعلام آمادگی کرده است لذا می‌طلبد دولت در این زمینه حمایت‌های لازم را داشته باشد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اهمیت بحث گردشگری در استان عنوان کرد: با توجه به اینکه گردشگری خارجی و پتانسیل بالایی که استان یزد دارد، به رایزن گردشگری در سفارتخانه‌ها موردنیاز است که امیدواریم در این زمینه تدابیر لازم اندیشیده شود و از نخبگان برای کمک به دولت در این راستا استفاده شود.
زمانی قمی همچنین بابیان اینکه مثلث گردشگری یزد، اصفهان، شیراز باید تقویت شود، افزود: برای ایجاد زیرساخت‌ها در حوزه گردشگری باید اقدامات تسهیل گرانه داشته باشیم که استان یزد در این زمینه گام‌هایی خواهد برداشت.
 


آدرس کوتاه :