شناسه : 93724730
استاندار یزد:


استاندار یزد با اشاره به بی‌نتیجه بودن برخی هزینه‌ها در درازمدت گفت: مدیران حساسیت بیشتری نسبت به هزینه‌ها داشته باشند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری یزد، نشست کمیته راهبری SDI به ریاست استاندار یزد و با حضور اعضای عضو این کمیته در سالن زنده‌یاد حمیدیا برگزار شد.
«سید محمد میرمحمدی» در این نشست اظهار داشت: تا زمانی که مشکلات وجود داشته باشند مسیر کار نیز روشن نخواهد بود و برای روشن شدن تکلیف باید به سراغ رفع مشکلات رفت.
وی بابیان اینکه یکی از مشکلات این است که دستگاه‌ها و مدیران هزینه می‌کنند اما از این هزینه‌کردها استفاده‌ای نشده است.
استاندار یزد با انتقاد از انجام هزینه بدون استفاده افزود: متأسفانه در هشت‌تا 10 سال قبل در استان یزد کارهایی شروع‌شده و هزینه برای آن پرداخت‌شده است اما تا به امروز از آن‌ها هیچ استفاده‌ای نشده است.
وی با تأکید بر اینکه مدیران باید نسبت به هزینه گردها حساسیت بیشتری داشته باشند؛ عنوان کرد: مدیران دستگاه‌ها باید توجه داشته باشند که در زمان تغییر مدیریت، تمام مراحل انجام کارها و هزینه‌ها به مدیر جدید منتقل شود تا امور مربوطه در مسیر خود ادامه یافته و پیگیری‌های لازم را انجام دهند.
استاندار یزد بابیان اینکه برخی از کارها درگذشته انجام‌شده بوده که از انجام آن بی‌اطلاعیم افزود: بعد از چندین سال متوجه می‌شویم که برخی اقدامات درزمینهٔ SDI انجام‌شده این در حالی است که ادامه نداشته و نسبت به هزینه‌های انجام‌شده نیز بی‌اعتنا بوده‌اند لذا باید بررسی کرد که اگر نادرست بوده چرا اعلام‌نشده و اگر درست بوده است چرا تداوم نداشته است.
وی بابیان اینکه در حال حاضر همه دستگاه‌های استان بانک‌ اطلاعاتی مرتبط با خود را در اختیاردارند و حتی اطلاعات را به‌صورت ریز احصا کرده‌اند گفت: متأسفانه عمده مشکل در این زمینه عدم توانمندی در استفاده و بهره‌برداری از این اطلاعات است.
میرمحمدی عنوان کرد: در حال حاضر هیچ دستگاهی نیست که اطلاعات مربوط به خودش را نداشته باشد اینکه تجزیه‌وتحلیل لازم را از اطلاعات خود ندارند به این دلیل است که تاکنون نخواسته‌اند در این راه قدمی بردارند.
استاندار یزد اظهار داشت: برای نمونه در حوزه صنعت اطلاعات خوبی به دست آمد که پس از بررسی لازم به بخشی از اطلاعات دست‌یافتیم که نشان می‌دهد آمار تعداد واحدهای صنعتی استان یزد درست نبوده چراکه بر اساس شاخص‌های نادرست این آمار اعلام‌شده بود.
وی با تأکید بر اینکه واحد صنعتی تعریف و مشخصات خاص خود را دارد گفت: پس‌ازاینکه بررسی‌های لازم به عمل آمد متوجه شدیم یک کارگاه تیرچه‌بلوک که 30 عدد تیرچه برای یک ساختمان می‌زند جزو واحدهای صنعتی به‌حساب آمده یا کارگاهی 30 متری که به‌صورت موقت فعال بوده و دیگر وجود ندارد در بین واحدهای صنعتی دیده‌شده است.
میرمحمدی با تأکید بر اینکه ضرورت دارد تا تعریفی درست از فعالیت‌ها ارائه داد؛ خاطرنشان کرد: بنابراین نمی‌توان هر واحدی حتی اگر به‌صورت موقتی هم ایجادشده است را در بین واحدهای صنعتی گنجاند و از آن به‌عنوان واحدی صنعتی یادکرد.
وی بحث دوم درزمینهٔ SDI را تشخیص تفاوت مستند‌سازی و اطلاعات دانست و گفت: اطلاعات به‌صورت دائم در حال تغییر است و پایه اصلی مستند‌سازی به‌حساب می‌آید و تصمیم‌گیری‌ها بر اساس اطلاعاتی است که دائماً در حال تغییر است و ما باید نسبت به این اطلاعات آشنایی کامل داشته باشیم تا بتوانیم مستندسازی درستی داشته باشیم.
میرمحمدی با اشاره به اینکه نمی‌‌توان اجازه داد تا هر دستگاهی در این زمینه هزینه کند ادامه داد: یکی از مسائل بسیار مهم وجود برخی مغایرت‌ها و ناهماهنگی‌های بین ادارات و دستگاه‌های مختلف است چراکه موجب می‌شود دستگاه‌ها در جهتی هزینه کنند که نابجا است و ممکن است فایده و تأثیری هم نداشته باشد.
وی بابیان اینکه ابتدا باید ناهماهنگی‌ها و مغایرت‌ها را شناسایی کرده و پس‌ازآن از دولت درخواست برطرف کردن این موارد را داشته باشیم؛ خاطرنشان کرد: چنانچه اقدامات به‌درستی و در مسیر خود انجام شود می‌توان با استفاده از امکانات موجود برای پیشرفت و توسعه استان در تعامل و همراهی تمام دستگاه‌ها بهره برد.
میرمحمدی عنوان کرد: باید همه در این مسیر احساس مسئولیت کنند و جلوی هزینه‌های بیهوده و بی‌فایده را بگیرند چراکه شاخص‌ترین توانایی مدیران کسب منافع در مقابل هزینه‌ها است.
استاندار یزد ارزش‌افزوده را از مهم‌ترین مسائل مرتبط با مدیران در دستگاه‌های اجرایی استان دانست و تصریح کرد: مدیران باید توجه داشته باشند هر کاری که انجام می‌دهند بر اساس سود و منفعت باشد و زمینه بهبود فعالیت‌ها را به وجود آورند و بر اساس هدف و بهره‌برداری بیشتر جلو بروند.
میرمحمدی بابیان اینکه تصمیم‌گیری باید با نگاه عمیق و بلندمدت باشد گفت: باید تفکر ملی داشت و به‌گونه‌ای تصمیم‌گیری کرد که برای کل استان و کشور منفعت داشته باشد و زمینه پیشرفت همه‌جانبه استان و کشور را فراهم آورد، مگر اینکه شرایط به‌طورکلی تغییر کند.
وی اضافه کرد: موضوع بعدی نیز مشخص نبودن متولی کار است، بنابراین نمی‌توان برای هر دستگاهی دستورالعمل داشت بلکه می‌توان چارچوبی مشخص ارائه داد و با استفاده از تعاریف مشخص برای هر بخش دستورالعمل تعیین کرد و اطلاعات را به اشتراک‌گذاری برد.