شناسه : 93994338


دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز یزد بابیان اینکه اقدامات گمرک در مبارزه با قاچاق کالا ستودنی است، گفت: گمرک در دولت یازدهم با راه‌اندازی سامانه‌های الکترونیکی و اصلاح فرایندها و نصب دستگاه‌های جدید ایکس ری متحول شده است.

«احمد ترحمی» در نشست با مدیرکل گمرک یزد با اشاره به عملکرد مثبت دولت تدبیر و امید در عرصه مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: ارزش حجم قاچاق کالا در کشور در آغاز به کار دولت یازدهم ۲۵ میلیارد دلار بوده که این رقم در سال ۹۵ به ۱۲ میلیارد دلار کاهش‌یافته که این میزان کاهش در سطح بازار کاملاً محسوس است.
ترحمی در همین زمینه اقدامات گمرک درزمینهٔ مبارزه با قاچاق کالا را ستودنی ذکر کرد و افزود: عملکرد گمرک ایران و رئیس‌کل آن درزمینهٔ مبارزه با قاچاق کالا ستودنی است، راه‌اندازی سامانه‌های الکترونیکی، پنجره واحد امور گمرکی کاهش مراحل صادرات و واردات و تسریع و تسهیل ترخیص کالا باعث تحول عظیم گمرک در دولت یازدهم شده است. اصلاح فرایندها و افزایش نظارت سیستمی، اصلاح طبقات تعرفه‌ای و تعدیل نرخ میانگین تعرفه و کاهش هزینه‌های غیر تعرفه‌ای تجارت خارجی و طراحی معماری کلان نظارت سیستمی و کاهش زمان ترخیص کالا از گمرکات و تسهیل صادرات ازجمله اقدامات جهادی و انقلابی رئیس‌کل گمرک کشوراست که جای تقدیر و تشکر دارد.
دبیر کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان یزد ادامه داد: البته برخی قصد دارند قاچاق را به گمرک یا مناطق آزاد مربوط و با ارائه آمار غیرواقعی عملکرد دولت یازدهم درزمینهٔ مبارزه با قاچاق کالا و ارز را زیر سؤال ببرند ولی نمی‌توان واقعیت بازار و کاهش محسوس قاچاق کالا را با چنین مطالبی نادیده گرفت.
وی تأکید کرد که عزم دولت و به‌تبع آن ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در مبارزه اصولی و سیستمی با پدیده شوم قاچاق جدی و خلل‌ناپذیر است.
ترحمی ساماندهی و استانداردسازی شرکت‌های هیدروکربن و تولیدکنندگان مشتقات فراورده‌های نفتی در استان را ازجمله دیگر اقدامات کمیسیون برشمرد و بر تداوم نظارت مؤثر و کارآمد بر فعالیت این شرکت‌ها تأکید کرد.
گفتنی است، در این نشست که کارشناسان گمرک و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز حضور داشتند در خصوص اقدامات مشترک درزمینهٔ پیشگیری و مبارزه با قاچاق کالا بحث و تبادل‌نظر شد.