وزیر نیرو:


«رضا اردکانیان» با بیان ظرفیت و پیشینه استان یزد در تهیه طرح آمایش آب محور و تبدیل به الگوی جهانی,تاکید کرد:اصلاح ساختارها در مدیریت عرضه و تقاضا نیازمند توجه جدی است.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری یزد،نشست کارگروه سازگاری با کم آبی استان با حضور وزیر نیرو،استاندار یزد،نمایندگان مردم شریف استان در مجلس شورای اسلامی،معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار یزد،مدیران ملی و استانی در حوزه انرژی،صاحب نظران تخصصی و نمایندگان تشکل های مردم نهاد و فعال موضوع آب در سالن کوثر استانداری یزد برگزار شد.
وزیر نیرو بیان کرد:حداکثر تلاش در دولت برای تامین آب دراز مدت یزد و سایر مناطق دچار مشکل کم آبی وجود دارد و در کوتاه ترین زمان ممکن ابعاد و راهکارهایی که در حال بررسی است جمع بندی شده و تصمیم گیری های لازم درباره طرح های مورد نظر صورت خواهد گرفت.
«رضا اردکانیان» با بیان پیشینه فعالیت خود در حوزه آب کشور به ویژه در استان یزد اظهار داشت: هر اقدامی که برای انتقال آب یزد لازم باشد برای جذب همراهی بخش خصوصی و اعتبار آن انجام می‌ دهیم تا تامین آب یزد عملیاتی شود.
اردکانیان افزود:اما حل پایدار مسئله آب به  پیش نیازهای جدی وابسته است و راه تامین منابع جدید تنها بخشی از این موضوع است که وابسته به یک سری از  پایبندی های اخلاقی می باشد زیرا جامعه ای که در پایبندی های اخلاقی سست باشد نمی تواند این موضوع را حل کند.
عضو هیئت دولت گفت: با توجه به تجربه ها و دلایل موفقیت کشورهای مختلف که به شکل بسیار پیشرفته آب را مدیریت می کنند,توجه همگانی به  پایبندی های اخلاقی یک اصل اساسی است.
اردکانیان  ادامه داد: به رسمیت شناختن این موضوع که آب یک عرصه چند انضباطی است و  دارای ابعاد فنی، اجتماعی ،فرهنگی، اقتصادی ،سیاسی و امنیتی می باشد زمینه اینکه بتوانیم به شکل صحیح درباره موضوع آب تصمیم گیری کنیم را فراهم می آورد که بر این اساس در دولت کارگروه ملی سازگاری با کم آبی فعالیت خود را آغاز کرده است.
وزیر نیرو خاطرنشان کرد: کم آبی جزو مختصات اقلیمی کشور ما است که باید با آن سازگار شویم و آب یک عرصه چند وجهی و  میان بخشی می باشد و ضروریست میدان دار این عرصه مدیران میانی باشند.
وی افزود:وزارت نیرو  علاوه بر تسهیلگری, کارهای میان بخشی را هماهنگ می کند و  بر این اساس باید میدان عمل با حمایت قوی در دست فعالان میان بخشی قرار گیرد.
اردکانیان بیان کرد:پیش نیازهای دیگری هم برای حل مسئله آب نیاز داریم که ضمن اصلاح ساختارها و سازکارها توجه به مدیریت هم زمان عرضه و تقاضا نیز ضرورت دارد که در کشور ما باید وضعیت پیش رو را سامان بخشی کنیم.
وزیر نیرو اظهار داشت:مدیریت عرضه و تقاضا  فعالیت متمرکز در  شاخه علوم اجتماعی است و کارشناسان و جامعه شناسان این حوزه باید به  موضوع  آب واردشوند  که از سوی دیگر اصلاح قیمت بر مبنای تمرکز بر اصلاح الگوی های مصرف غلط نیز مورد توجه قرار گیرد.
عضو هیئت دولت دوزادهم گفت:یک فرصت منحصر به فرد در اختیار یزد و یزدی هاست که کار ماندگاری با پشتوانه تاریخی خود انجام دهند و ترکیبی از برنامه ها را  در عرصه مدیریت آب تدوین کنند تا شهر جهانی یزد در آینده نیز  تبدیل به یک مرجع  جهانی در زمینه  آب شود.
وزیر نیرو افزود:پیشنهاد می شود طرحی جامع شامل زمینه های کوتاه،میان و بلند مدت به منظور پایداری حیات استان یزد تدوین شود که تحقق این موضوع پشتیبان های جدی لازم داشته و افراد از جایگاه های مختلف خود برای این برنامه که تمام اجزا آن به شکل موازی شروع می شود به میدان بیایند.
وی یادآور شد:حل موضوع آب هرگز بر اساس توجه تک بعدی به انتقال حل نخواهد شد و استان یزد می تواند با نگاه چند بعدی پایلوت اصلاح مدیریت آب در کشور شود زیرا بیش از همیشه به معرفی الگوهای مختلف و مناسب در موضوع تامین و مصرف آب نیاز داریم.
اردکانیان تشریح کرد: تهیه طرح آمایش آب محور برای استان  یزد نیز لازم است و تا به حال نتوانستیم در سطح ملی این کار را انجام دهیم اما قابلیت استانی با تفاهم و روحیه تلاش وجود دارد.
وزیر نیرو در پایان گفت:با حضور و مشارکت بخش خصوصی واقعی سامان دهی اقتصاد آب در سطح استان قابل برنامه ریزی است و  کارگروه سازگاری برای تقویت نگاه همه بخشی به چرخه مدیریت آب  نیاز به اتاق فکری دارد که صاحب نظران، افراد با تجربه،گروه های مرجع و مردم علاوه بر اتخاذ تصمیم های تخصصی، حل موضوع آب را به یک دغدغه اجتماعی و همگانی تبدیل کنند.
 


آدرس کوتاه :