پیام استاندار یزد به مناسبت هفته منابع طبیعی و روز درختکاری؛


استاندار یزد با صدور پیامی به مناسبت هفته منابع طبیعی و روز درختکاری اظهار داشت: دولت تدبیر و امید حفاظت از منابع طبیعی و فضای سبز را یکی از سیاست‌های قطعی و رویکردهای مهم خویش قرار داده و آن را به‌عنوان راهبردی برای توسعه و تعالی میهن اسلامی مدنظر دارد.

به گزارش روابط عمومی استانداری یزد؛ متن کامل پیام «محمود زمانی قمی» به مناسبت هفته منابع طبیعی و روز درختکاری بدین شرح است:
«وَ النَّجْمُ وَ الشَّجَرُ یَسْجُدان»
توجه به حفظ منابع طبیعی و توسعه فضای سبز و سنت حسنه کاشت درخت در فرهنگ ایرانی اسلامی همواره مورد تأکید بوده و ترویج این اقدام ارزشمند، همواره موردتوجه قرارگرفته است. دین مبین اسلام، انسان را به کاشت درخت و توسعه فضای سبز ترغیب و تشویق نموده و آن را از صدقات برشمرده است به‌نحوی‌که پیامبر مکرم اسلام (ص) می‌فرمایند: «اگر شخصی درختی بکارد یا مزرعه‌ای را به زیر کشت ببرد و انسان‌ها، حیوانات یا پرندگان از آن بخورند، این کار صدقه‌ای از طرف آن شخص شمرده می‌شود.»
توجه به توسعه فضاي سبز و ايجاد پوشش گياهي متناسب، شاداب و بانشاط برای استان یزد که در ناحیه‌ای کویری و خشک قرارگرفته نیز از ضروری‌ترین نيازهاست. اگرچه دیار قنات و قنوت و قناعت از دیرباز با کمبود شدید منابع آبی مواجه بوده است لیکن مردمان این سامان، هر قطره آب را با دریای قناعت خویش آمیخته‌اند و با توجه به سبک زندگی و فرهنگ اصیلشان در استفاده بهینه از آب موجود، از دل کویر، درختان تن ناز با طراوت رویانیده و چراغ حیات را در کویر سوزان روشن نگه‌داشته و آن را امری مقدس می‌شمردند که حقیقتاً شایسته تجلیل است.
دولت تدبیر و امید نیز با شناخت درست و دقیق شرایط کنونی ايران عزيز اسلامي، حفاظت از منابع طبیعی و فضای سبز را یکی از سیاست‌های قطعی و رویکردهای مهم خویش قرار داده و آن را به‌عنوان راهبردی برای توسعه و تعالی میهن اسلامی مدنظر قرار داده است که این سیاست‌ها در استان یزد نیز با جدیت پیگیری خواهد شد.
این‌جانب فرارسیدن روز درختکاری و هفته منابع طبیعی را گرامی داشته و رجاء واثق دارم با همکاری آحاد مردم عزیز و سخت‌کوش دیار یزد، شاهد حفظ منابع طبیعی و توسعه روزافزون فضای سبز با استفاده بهینه در مصرف آب خواهیم بود. موفقیت همگان را از درگاه حضرت دوست مسئلت می‌نمایم.
 
آدرس کوتاه :