شناسه : 94267431
استاندار یزد:


استاندار یزد با اشاره به لزوم رشد و توسعه فرهنگ عمومی مردم در سطح جامعه گفت: رشد فرهنگ عمومی را در محلات رقابتی کنیم.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری یزد، «سید محمد میرمحمدی» با تبریک ثبت جهانی شهر یزد و اشاره به ارزش‌های بافت تاریخی یزد گفت: ارزش‌هایی که در بافت تاریخی داشتیم ازنظر معماری، فرهنگی، هنری و میراثی و طراحی و کاشی‌کاری همچنین ارزش‌های سبک زندگی و فناوری و سازگاری با طبیعت موجب شد تا تصمیم گیران با یک اجماعی در این زمینه نسبت به ثبت جهانی رأی بدهند.
وی بابیان اینکه وضعیت بافت تاریخی و ویژگی‌هایی که دارد توجه جهانیان را به خود جلب کرده و به‌عنوان یک ارزش تلقی شده است ادامه داد: اگر بتوانیم این ارزش‌ها را در تبادلات فرهنگی، دینی و علمی به کار بگیریم می‌توانیم از این فرصت ارزشمند بهره برده و فرهنگ خود را به مردم دنیا منتقل کنیم و آن‌ها را با این ارزش‌ها آشنا کنیم.
استاندار یزد همچنین با اشاره به گزارش‌های ارائه‌شده در شورای فرهنگ عمومی از سوی دستگاه‌ها گفت: هر دستگاهی بسته به جامعه هدف، مراجعه‌کنندگانی دارد که محدود است اما باید فعالیت‌ها را طوری هدایت کرد که به فرهنگ عمومی نیز مرتبط شود.
وی بابیان اینکه برخوردها نباید در سطح دستگاه‌ها انفعالی باشد؛ افزود: برای نمونه در هیئت‌های مذهبی در سطح استان وقتی مداحی را از خارج استان تأمین می‌کنند ممکن است به هدفی که دارند نرسند چراکه مردم یزد سبک و شیوه عزاداری خود را دارند که سال‌های گذشته تاکنون به‌صورت سنتی آن را حفظ کرده‌اند.
میرمحمدی با اشاره به لزوم توسعه فرهنگی عنوان کرد: معتقدم باید نقشه راه توسعه فرهنگی را دنبال کنیم و کمیته‌های محلی داشته باشیم و آن‌ها را در رقابت سالم و فرهنگی باهم قرار دهیم.
وی تصریح کرد: باید شاخص‌هایی را در این زمینه تعریف کرد و با تشکیل کمیته‌های محلی رقابت را به‌صورت محلی دنبال کرد و انسجام ایجاد نمود.
استاندار یزد بابیان اینکه باید انسجام را در نظم و ترتیب در سطح محلات ایجاد کرد؛ گفت: لازم است عوامل رقابت در محلات را به وجود آورد و مورد ارزیابی قرارداد و محلات برتر را معرفی و تبلیغ کرد تا خودبه‌خود فرهنگ عمومی رشد کند و اگر به این سمت حرکت کنیم قطعاً در کار فرهنگی توفیقات مؤثر و چشمگیری خواهیم داشت.
وی گفت: اگر بخواهیم در این زمینه حرکتی فراگیر داشته باشیم باید به این سمت‌وسو برویم و از همه بخش‌های جامعه در این فرهنگ‌سازی نیز استفاده کنیم.