شناسه : 95902672
معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور:


معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در سفر به یزد در جلسه شورای اداری استان یزد با بیان تعامل سازنده مجلس دهم و دولت تدبیر و امید،گفت: برنامه ششم توسعه با همکاری دو قوه بسیار توسعه طلبانه تدوین و امیدواریم اتفاقات ویژه و اثرگذاری رخ بدهد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری یزد"علی اصغر مونسان" صبح دوشنبه 6 شهريور 96در شورای اداری استانداری یزد با تبریک به مردم یزد به جهت ثبت شهرجهانی گفت: بسیار خوشحال هستم که در سمت رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در اولین سفر استانی خود به شهر یزد، شهر هویت و دین مداری آمده ام.
مونسان ادامه داد: در روند ثبت جهانی یزد باید از همه مسئولان استان، فعالان عرصه میراث فرهنگی که در حفظ بافت تاریخی این میراث ارزشمند کوشش داشته اند، تقدیر و تشکر داشته باشم و امیدوارم با حضور و همراهی مردم شاهد اتفاقات جدید و زیبای برای این استان باشم.
معاون رئیس جمهور بیان کرد: دولت یازدهم در سال 92 با شرایط سختی روبرو بود و مشکلات اقتصادی دولت و مردم را در تنگناهای سختی قرار داده بود. با تلاش دولتمردان در طول چهار سال گذشته امروز در وضعیت متعادل و مناسبی قرار داریم. سالهای پیش روی دولت دوازدهم نقطه عطف و مناسبی در جهت برداشتن قدم های مثبت و سازنده است.
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به تدوین برنامه ششم توسعه توسط مجلس دهم گفت: خوشبختانه در فضای مناسب و تعاملی، مجلس شورای اسلامی با استفاده از تجربه و نگاه دولت یازدهم برنامه ششم را بصورت کاملا توسعه طلبانه و گسترده نوشته است تا فضا برای ایجاد اتفاقات جدید در کشور آماده گردد.
وی همچنین با تاکید بر نگاه و عزم ویژه دولت دوازدهم در جهت حل مسئله اشتغال، گفت:در همین زمان کوتاه تشکیل دولت دوازدهم در تمامی جلسات شخص رئیس جمهور تاکید ویژه ی برای حل مشکل اشتغال دارند.
این مقام مسئول کشوری در رابطه با درخواست های متعدد جهت کمک های ویژه دولت در بخش های مختلف گفت: در حالی که درآمدهای دولت طی سالیان اخیر کاهش یافته است، عمده بودجه دولت برای دستمزدها و هزینه های جاری صرف میشود بنابراین اگر دستگاه یا مجموعه استانی بخواهد پروژه ی ویژه ی انجام دهد برای اثرگذاری و تحول در آن باید مسیر خدمات غیردولتی را به سمت خود باز کند.
وی افزود: در دیدار اعضای هیئت دولت با مقام معظم رهبری ، ایشان تاکید داشتند دولت باید از اقتصاد نفتی و رانتی به سمت اقتصاد مولد و مردمی حرکت کند. امیدوار هستیم در بحث بودجه سال 97 برنامه ها و تدابیر ویژه ی برای تحقق این امر بیاندیشیم.
مونسان تصریح کرد: سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری یکی از مهم ترین دستگاه های دولتی در جهت جذب کمک های غیردولتی است که متاسفانه هنوز جدی و عملی نشده است. این نگاه زمانی تحقق خواهد یافت که ما تمرکز مان را افزایش و اقدام به قدم برداشتن در مسیر درست کنیم.
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اعلام اینکه در بخش گردشگری با حداقل سرمایه گذاری می‌توانیم دستاوردهای حداکثری داشته باشیم، گفت: در بخش صنایع دستی با درخواست تسهیلات بسیار اندک در برابر صنایع نفتی و اقتصادی بزرگ ، در جهت تولید و توسعه اشتغال در سطح ویژه ی مواجه هستیم.
مونسان ادامه داد: در بحث گردشگری ما دارای شرایط اقلیمی ویژه جغرافیای هستیم که در هر فصل از سال موقعیت های متفاوت آب و هوایی را در کشور شاهد هستیم.
معاون رئیس جمهور با تاکید برحفظ هویت های دینی و ملی کشور در عرصه گردشگری و استفاده از برند گردشگری حلال گفت: در بحث گردشگری باید برای انتقال مناسب فرهنگ اصیل و درست ایرانی به عنوان نقطه اتصال بدون واسطه نمایان سازی هویت ایرانی با مردم جهان باشیم.
وی تاکید کرد: همانطور که در گزارش ها آمده است بخشی از دلایل توجه جهان به میراث تاریخی یزد، بحث بافت و معماری تاریخی است، در حالی که بیشترین توجه جهانیان به هویت ایرانی و آداب و رسوم اجتماعی و مذهبی ما است.
مونسان همچنین گفت: خوشبختانه در موراد متعدد از حضور گردشگران خارجی شاهد نظرات مثبت و شگفتی گردشگران خارجی از پیشرفت و مدیریت و حسن رفتار مردم ایران بوده ایم که این خود بزرگترین تبلیغ برای کشور است.