شناسه : 94025768
استاندار یزد:


استاندار یزد با تقدیر از دست‌اندرکاران ثبت جهانی یزد و تلاش‌های انجام شده در این زمینه گفت: ثبت جهانی شهر یزد موجب توسعه گردشگری و معرفی سبک زندگی به جهانیان است.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری یزد، «سیدمحمد میرمحمدی» ضمن تبریک ثبت جهانی بافت تاریخی شهر یزد به مردم این استان اظهار داشت: از همه دست‌اندرکاران این امر بزرگ قدردانی دارم و در خصوص اهمیت این موضوع همین بس که مردم استان یزد و گذشتگان ما دستاوردی را فراهم کردند که مورد توجه جهانیان قرار گرفته است.
وی ادامه داد: ارزش‌های بافت تاریخی از نظر فرهنگی، فناوری، شکلبندی و کالبد ساختار محلی همچنین شیوه و سبک زندگی و هنر معماری و فناوره‌های سازگار با طبیعت گرم کویر که وجود بادگیرها و سرداب‌ها و قنات‌ها نمونه بارز آن است، موجب شده تا توجه کارشناسان جهانی یونسکو به این استان معطوف شود.
استاندار یزد با بیان اینکه بافت تاریخی یزد به عنوان نیاز جهانی تلقی شده است افزود: اهمیت ثبت بافت تاریخی و شهر یزد در جهان در این است که وقتی ثبت جهانی شد، تمام دنیا متوجه می‌شوند که چنین ارزش‌هایی در این کشور وجود دارد و می‌توانند از آن بهره‌مند شوند.
میرمحمدی با تاکید بر اینکه ثبت جهانی یزد باعث باعث افزایش حضور گردشگران در استان و انتقال فرهنگ‌ها و همفکری بیشتر خواهد بود گفت: این ثبت جهانی باعث می‌شود تا بسیاری از گردشگران برای بهره‌مندی از سبک زندگی و انعکاس و بازگویی آن در مجامع بین‌المللی نیز خواهد شد.
وی عنوان کرد: از دیگر آثار ثبت جهانی شهر یزد انعکاس هوش، استعداد و شایستگی‌های مردم یزد است که در چنین شرایط کویری و خشک یک فضای زندگی و محیطی مناسب و سازگار را ایجاد کرده و زندگی ارزشمندی را فراهم کرده‌اند.
استاندار یزد اضافه کرد: استان یزد از دیرباز به عنوان مکان‌های زندگی مسالمت آمیز شناخته شده که از سال‌های دور ادیان و مذاهب مختلف ائم از زرتشتی، یهودی و مسیحی در کنار مسلمانان بدور از نزاع و درگیری زندگی کرده‌اند و به زیبایی و خوبی در تعامل بودند و یکدیگر را تحمل می‌کردند و این نشان‌دهنده صمیمیت و دوستی در این خطه است و از نقاط قوت به شمار می‌رود.