شناسه : 88069084


استاندار یزد روز دوشنبه 16 اسفند ماه در شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی مشکل برخی از صنایع را بی‌توجهی به مسائل بیرونی و تمرکز به درون خود دانست و گفت: لازم است این شیوۀ واحدهای صنعتی برای کمک به اهداف اقتصادی کشور اصلاح شود.

به گزارش روابط عمومی استانداری یزد، شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان به ریاست استاندار یزد و با حضور معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعۀ منابع استانداری و دیگر اعضای این شورا در اتاق بازرگانی یزد برگزار شد.
استاندار یزد در این نشست با بیان اینکه وجود 3هزار و 670 واحد صنعتی ملاک رشد صنعتی در استان نیست، بیان کرد: رونق اقتصادی به تعداد واحدهای فعال استان بستگی دارد و واحدهای صنعتی باید ارادۀ خود را قوی کنند؛ به توانمندی خود ایمان آورند و بر رفع نقاط ضعف خود تمرکز کنند.
«سیدمحمد میرمحمدی» گفت: در مجموع 49 نقطۀ ضعف در واحدهای صنعتی استان بررسی شده که دولت در تلاش برای رفع این نقاط ضعف است، اما نباید فراموش کرد تعداد قابل توجهی از این اشکالات مربوط به خودِ واحدهای صنعتی است.
رئیس شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی مشکل برخی از واحدهای صنعتی را کم‌توجهی به شیوه‌های جدید مدیریت، ارتباط کم صنعت و دانشگاه و محصور بودن صنایع در خود دانست و افزود: مشکل بعضی از صنایع بی‌توجهی به مسائل بیرونی و تمرکز به درون خود است.
میرمحمدی تأکید کرد: این شیوۀ واحدهای صنعتی کمکی به اقتصاد کشور نخواهد کرد و باید به تحولات عرصۀ مدیریتی، آموزش واحدهای صنعتی و شیوۀ جمع‌آوری سرمایه‌های خُرد توجه کرد.
استاندار یزد فرآهم بودن زیرساخت‌های آب، برق، گاز، تلفن، جاده، ریل و خطوط هوایی را لازمۀ جذب سرمایه‌گذار دانست و گفت: تا هنگامی‌که زیرساخت‌ها فرآهم نباشد نمی‌توان انتظار حضور سرمایه‌گذار را داشت، ازاین‌رو، تلاش دولت تدبیر و امید تأمین زیرساخت‌ها برای سرمایه گذاری بوده است.
میرمحمدی ادامه داد: استان یزد در زمینۀ آب، گاز، جاده و خطوط ریلی پیشرفت‌های قابل توجهی در مقایسه با گذشته داشته به‌گونه‌ای‌که 65 درصد کار دو خطه شدن خطوط ریلی پیشرفت کرده است؛ منطقه‌ای وجود ندارد که گازرسانی نداشته باشد و همۀ شهرستان‌ها از امکانات جادّه‌ای مطمئن برخوردار شده‌اند.
وی با بیان اینکه برخی معتقدند توسعه باید متناسب با امکانات موجود باشد، گفت: این دیدگاه که اگر منطقه‌ای امکاناتی ندارد، پس در آن زمینه توسعه نیابد دیدگاهی محدود است.
استاندار یزد بیان کرد: در بسیاری از مناطق آب نیست اما انتقال آب امکان توسعه را فرآهم کرده و انتقال گاز از کشوری به کشور دیگر نیز در همین راستا بوده است.
میرمحمدی گفت: تلاش دولت تأمین زیرساخت‌ها بوده؛ هشت محور توسعه تعیین شده و بر طبق چارچوبی هدفمند در راستای این هشت محور عمل شده است.
رئیس شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی حضور نیروهای غیربومی در استان را عامل ضعف فرهنگ کار و تلاش بیان کرد و ادامه داد: فرهنگ بخشنامه‌ای نیست، بلکه تعاملی است.
وی به نوسانات اقتصادی که منجر به ضعف فرهنگ کار و تلاش شده است، اشاره کرد و افزود: شرایط کشور باید برای همۀ اقشار اطمینان خاطر ایجاد کند و تلاش دولت یازدهم جلوگیری از نوسانات اقتصادی و توجه به تولید داخلی و جلوگیری از فرار سرمایه است.
میرمحمدی گفت: لازم است تولید براساس آمایش، استعدادها و امکانات جدید باشد؛ به‌گونه‌ای‌که به تناسب بازار، سرمایه‌گذاری و پیش‌بینی کرد تا محصولات رقابتی تولید شود.
استاندار یزد در پایان سخنان خود تصریح کرد: شایسته است دلایل ریسک سرمایه‌گذاری بالا در استان را شناسایی و برای رفع آن تلاش کرد و باید در بازار رقابت ایجاد کرد تا درآمد افزایش یابد.
گفتنی است در این شورا مدل پیشنهادی روش‌های تأمین سرمایه برای دولت از طریق اقتصاد تعاونی و راه‌کارهای پیشنهادی برای عملی‌تر شدن نتایج فعالیت‌ها در سال96 از سوی رئیس خانۀ صنعت، معدن و تجارت استان و مدیرعامل شرکت تعاونی پیشگامان بیان شد و حکم ماده7 قانون بهبود کسب ‌وکار در سطح استان نیز توسط رئیس انجمن صنایع شیمیایی سلولزی بررسی گردید.