شناسه : 93117004
استاندار یزد مطرح کرد:


استاندار یزد گفت: لازم است تجارب نادرست در حوزه آب و فاضلاب را آسیب‌شناسی کنیم تا از تکرار آن‌ها جلوگیری شود.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری یزد؛ جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان یزد با موضوع بررسی پیشرفت طرح احیا و تعادل بخشی و بررسی وضعیت روان آب‌های استان و علل کاهش آن برگزار شد.
«سید محمد میرمحمدی» در این جلسه گفت: قابل‌قبول نیست که مطرح می‌شود برخی واحدهای صنعتی در سیستم فاضلاب مشکل‌دارند؛ چراکه یک واحد صنعتی باید در زمان احداث، سیستم فاضلاب خود را پیش‌بینی کند.
وی افزود: جلساتی که برگزار می‌شود صرفاً جای طرح مشکلات نیست و می‌بایست قبلاً برای رفع مشکلات تلاش شده باشد و ضمن اعلام نتیجه راه‌کارهای بعدی بررسی شود.
میرمحمدی برداشتن نگاه فنی و تخصصی در امور تأکید کرد و گفت: حرف‌ها زمانی قابل‌قبول است که تخصصی بیان شود.
استاندار یزد بابیان اینکه در برخی از موارد کاملاً حرف‌ها غیر کارشناسی است و نمی‌توان با این روند برنامه‌ریزی صحیح داشت؛ اظهار کرد: مثلاً گلخانه‌ای که مقدار کمی آب دریافت می‌کند نمی‌تواند باعث آلودگی لایه‌های آبی شود اما، شنیده می‌شود که بعضاً چنین نظراتی بیان می‌شود.
میرمحمدی تصریح کرد: برای برنامه‌ریزی رفع مشکل فاضلاب صنعتی باید به‌طور تخصصی شناسنامه‌ای تهیه شود که کدام فاضلاب صنعتی منابع آب را آلوده می‌کند و شرایط زمین‌شناسی و دلیل احتمال نفوذ آب آلوده مشخص شود.
عالی‌ترین مقام اجرایی استان در خصوص نصب کنتورهای هوشمند اظهار داشت: نصب کنتورهای هوشمند در یک سال گذشته مطلوب بوده و اگر نیاز است ادامه داشته باشد ولی نصب کنتور مانع و محدودیتی برای استفاده مردم از آب نباشد و فقط برای رصد و برنامه‌ریزی به کار برود.


توسعه سطح زیر کشت در استان ممنوع است


وی گفت: درصورتی‌که ساخت استخر باهدف تنظیم مصرف و تعادل سفره‌های آب زیرزمینی باشد خوب است ولی درصورتی‌که استخر ذخیره آب و اسباب توسعه کشت باشد نباید انجام شود چراکه در استان توسعه سطح زیر کشت ممنوع است.
وی گفت: اگر مالک زمین غرقابی را به گلخانه تبدیل کرد و تولیدات گلخانه‌ای را گسترش داد و از میزان آب مشخص چندین محصول برداشت کرد خوب است و باید تشویق شود.
وی در خصوص آلودگی آب توسط کود شیمیایی گفت: درصورتی‌که چنین موردی از سوی مسئولان آب و فاضلاب دیده شد باید جهاد کشاورزی موضوع را پیگیری کند.