معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار:


معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار يزد در همايش ملّی نقش معدن و صنايع معدنی در توسعه كشور تاکید کرد: ضروری است تاثیرگذاری معا‌دن در توسعه متوازن و پایدار کشور تقویت شود و حقوق دولتی معادن به استان ها برگردد.

به گزارش اداره كل روابط عمومي استانداري يزد، چهارمين همايش ملّي نقش معدن و صنايع معدني در توسعه كشور با رويكرد فرآوري مواد معدني با حضور «جعفر سرقيني» معاون معدني وزارت صنعت، معدن و تجارت، «راضيه لك» معاون وزير صنعت، معدن و تجارت و رئيس سازمان زمين شناسي و اكتشاف معدني كشور، «علي زيني وند» معاون هماهنگي امور اقتصادي و توسعه منابع استاندار، «سيدابوالفضل موسوي» نماينده مردم يزد و اشكذر در مجلس شوراي اسلامي، اعضاي شوراي عالي معادن كشور و جمعي از مسئولان كشوري و استان در يزد برگزار شد.
معاون هماهنگي امور اقتصادي و توسعه منابع استاندار در اين همايش ملّی ‌با تاکید براینکه ضروری است تاثیرگذاری معادن در توسعه متوازن و پایدار کشور تقویت شود، ‌گفت: ‌بررسی شود چه میزان حقوق دولتی معادن به استان برگشته است و اگر برنگشته دلیل آن چه بوده است.
زینی وند ادامه داد: با توجه به شرایط حساس کشور و ضرورت آمادگی در مقابل تحریم ها در آینده، جمع بندی شفافی از میزان وابستگی واحدهای صنعتی و تولیدی استان به خارج از کشور به زودی تدوین و ارایه می شود.
وی افزود: با توجه به محدودیت زمانی ‌لازم است مشخص شود استان یزد در حوزه های تولید و صنعت تا چه میزان به کشورهای غربی وابستگی دارد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار گفت: با توجه به تعاریف اقتصاد مقاومتی، تفاوت های زیادی از تعریف تا اجرا در این رابطه دیده می شود که باید با تزریق عقل، ‌منطق، ‌پژوهش و دانش مشکلات رفع شود و آنچه در مرحله نخست ضرورت دارد بررسی و شناسایی میزان وابستگی و نیز کمک های لازم در بخش ارزی است.
زینی وند خاطرنشان کرد: عمده مشکل این حوزه بعد از نامه نگاری های زیاد با تهران و وزارتخانه ها، مشکل مدیریتی است که در این رابطه نباید با شیوه های مدیریت عادی عمل شود.
وی با تأکید بر لزوم گسترش فعالیت بخش خصوصی در کشور و استان یزد، ‌ادامه داد: هر قدر در این فضا قدرت مانور و فعالیت بخش خصوصی بیشتر باشد، میزان آسیب پذیری کشور در مقابل تحریم ها و تهدیدهای دشمنان نظام کمتر خواهد بود.
معاون هماهنگی امور اقتصا ی و توسعه منابع استاندار درباره وضعیت معدنی استان یزد یادآور شد: ایران جایگاه ویژه ای در میان کشورهای قدرتمند معدنی دنیا دارد و بیش از ١٠ معدن معروف ایران جزو معادن مطرح جهانی است اما تا چه اندازه توانسته ایم از این نعمت ارزشمند و خدادادی برای رفاه بیشتر مردم و بهبود وضعیت معیشت آنها استفاده کنیم.
وی راهکار استفاده از این مسائل را در کنار تامین منابع مالی، مدیریت درست برپایه پژوهش و دانش و استفاده از تجربیات کشورهای موفق و تکنولوژی های روز دنیا دانست و گفت: در حوزه اقتصادی به ویژه بخش معدن اگر تصدی گری دولت کم و وظیفه حاکمیتی، ‌نظارتی و تسهیل گری آن تقویت شود، موفق تر عمل خواهیم کرد.
زینی وند در پایان سخنان خود با تأکید بر ضرورت استفاده از صنایع کم آبخواه، غیرآلاینده ‌و سازگار با محیط زیست در استان تأکید کرد: مشکل آب یزد اگرچه مشکل بسیار مهمی است اما در آینده ای نزدیک با مدیریت موثر فنی و عالمانه منابع آب حل خواهد شد.


ایجاد شورای معادن در استان ها در دولت تدبیر و امید


معاون معدني وزارت صنعت، معدن و تجارت در اين همايش گفت: یکی از کارهای بسیار مهمی که در دولت تدبیر و امید انجام شد، تصویب ایجاد شورای معادن در استان‌ها بر اساس برنامه ششم توسعه است.
«جعفر سرقيني» افزود: شورای یادشده امروز در تعامل با بخش های دیگر ارتباط برقرار کرده که به شورای توسعه ای تبدیل شده است و با توجه به پتانسیل بالای معدن در اشتغال‌زایی و رونق توسعه اقتصادی ، تسهیل امور مردم و رونق بیشتر صنایع معدنی در دستورکار است.


لزوم ایجاد همدلی و هماهنگی بین دستگاه های دولتی و بخش خصوصی


معاون وزير صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان زمین شناسی و اكتشاف معدني كشور نيز در اين نشست با تأکید بر لزوم ایجاد همدلی و هماهنگی بین دستگاه های دولتی و بخش خصوصی، بيان كرد: این سازمان داده های حاصل از ٥٨ سال فعالیت خود را رایگان در اختیار مردم و متقاضيان در بخش خصوصي قرار می دهد.
«راضيه لك» مشکل اساسی را نبود همدلی لازم میان دستگاه های اجرایی و بخش خصوصی عنوان کرد و گفت: همین امر موجب شده است تا دستگاه ها در گذشته هر کدام ، جداگانه کارهای مربوط به خود را انجام دهند.
لك خاطرنشان كرد: با توجه به مسئولیتی که عهده دار است، علاوه بر ایجاد همدلی میان این سازمان با سایر دستگاه ها و بخش خصوصی، سعی دارد تا زمینه انتشار داده های زمین شناسی را فراهم کند.
گفتنی است چهارمین همایش ملی نقش معدن و صنایع معدنی در توسعه کشور با رویکرد فرآوری مواد معدنی با حضور معاونان وزیر صنعت، ‌معدن و تجارت، اعضای شورای عالی معادن کشور ‌و بیش از ٢٠٠ نفر مدیر و کارشناس معدنی از سراسر کشور از سوی خانه معدن استان و با همکاری سازمان صنعت، معدن و تجارت یزد برگزار و در کنار این همایش نمایشگاهی به منظور معرفی توانمندی های معدنی استان دایر شد.
 


آدرس کوتاه :