وزیر نیرو:


«رضا اردکانیان» وزیر نیرو در آئین افتتاح تصفیه خانه شهرستان اردکان بر سازگاری با کم آبی و فرهنگ سازی الگوی مناسب مصرف در کشور تاکید و بیان کرد: به هیچ وجه امکان حیات و توسعه پایدار بدون مصرف صحیح انرژی به ویژه در زمینه آب وجود ندارد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری یزد،بعد از ظهر پنج شنبه چهارم مردادماه،آئین افتتاح و بهره برداری از طرح شبکه جمع آوری،انتقال و تصفیه خانه فاضلاب شهرستان اردکان و نیروگاه خورشیدی پژواک با حضور وزیر نیرو و جمعی از مسئولان ملی و استانی صورت گرفت.
وزیر نیرو در این مراسم با اشاره به اینکه این پروژه از جمله پروژه‌های ارزشمند و موثر در حوزه آب و فاضلاب کشور است، اظهار داشت: طرح شبکه جمع آوری و تصفیه خانه فاضلاب اردکان را  به عنوان نخستین پروژه  موفق بیع متقابل وزارت نیرو می شناسیم.
اردکانیان با اشاره به اینکه تاکنون 30 قرارداد بیع متقابل با بخش خصوصی در وزارت نیرو به امضا رسیده ،گفت: 11 مورد از این پروژه‌ها به بهره‌برداری و در مرحله اجرا است.
وزیر نیرو تصریح کرد: کشور ما کم آب و در اقلیم خشک و نیمه خشک واقع شده و ما باید با این کم آبی سازگار شویم، اما در شرایط کم آبی و مشکلاتی ‌‌که در تامین آب شرب با آن مواجه ایم، یک نظر روشن و قطعی مبنی بر اینکه مطمئن‌ترین منبع آب در کشور پساب است،وجود داشته و باید به شکل جدی و تخصصی در تمام مناطق مورد توجه قرار گیرد.
عضو هیئت دولت تصریح کرد: در اینکه به میزان جمعیت پساب نیز خواهیم  داشت تردیدی وجود ندارد و صنعت ما به درستی این موضوع را متوجه شده که هر نوع سرمایه‌گذاری در این امر،  مطمئن و  تضمینی می باشد.
وزیر نیرو با اشاره به اینکه حدود هفت و نیم میلیارد متر مکعب آب برای شرب در کشور تولید می‌شود گفت: از این میزان حدود چهار و نیم میلیارد متر مکعب  به پساب تبدیل می‌شود که باید آن را جمع‌آوری  و مدیریت کنیم که در غیر این صورت این حجم پساب مازاد به محیط زیست ضربه وارد می کند و از نگاه دیگر نیز امکان بهره‌مندی های متنوع از آن را نیز از دست خواهیم داد.
وی خاطرنشان کرد: از چهار میلیارد و 300 میلیون متر مکعب پساب در شرایط فعلی تنها حدود یک میلیارد متر مکعب آن مورد استفاده قرار می‌گیرد که این  شرایط  مناسب و قابل قبولی نیست و باید بتوانیم هرچه سریع‌تر در این زمینه وضعیت استفاده و بازآفرینی ازپساب را بهبود بخشیم.
«رضا اردکانیان» با تاکید بر اینکه با بسترسازی و حمایت های مناسب از سوی دولت تدبیر و امید زمینه حضور بخش خصوصی را به صورت کامل در این عرصه فراهم کرده ایم و توسعه این موضوع نیز مورد توجه است، گفت: با مشارکت بخش خصوصی ما سهم و میزان وسیعی  از آب را می‌توانیم به شکل مجدد در چرخه مورد بهره مندی قرار دهیم.
وزیر نیرو در پایان مطرح کرد:مشکلات فرهنگی نیز در زمینه مصرف انرژی وجود دارد و بر این مبنا ضروریست گروه های مرجع،معلمان،هنرمندان و تمام اقشار در کنار تامین منابع به شیوه های جدید از سوی نهادهای اجرائی،امر فرهنگ سازی مصرف صحیح را ترویج و در جامعه نهادینه سازی کنند.
 


آدرس کوتاه :