شناسه : 93426918
استاندار یزد:


استاندار یزد گفت: تلاش ها برای فرهنگ‌سازی عمومی در ورزش همگانی امیدوارکننده است ولی باید مستمر و با برنامه مدون پیگیری شود.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری یزد، جلسه شورای ورزش همگانی استان با موضوع عملکرد سال 95 در استانداری یزد برگزار شد.
«سید محمد میرمحمدی» در ابتدای این جلسه گفت: روز قدس را در پیش رو داریم، روزی که امام (ره) اتحاد جهانی در حمایت از مردم فلسطین و مظلوم و مبارزه با ظلم و ستم را پایه‌گذاری کرد. این موضوع به‌تدریج در جهان اسلام تسری یافت و سبب شد ملت‌های بیدار در این مسیر قدم‌های خوبی را بردارند و در اتحاد جهان اسلام نقش ایفا کنند و باعث رسوایی سران مرتجع کشورهای اسلامی نیز بشود.
وی ضمن تشکر از حضور آگاهانه مردم استان در مناسبت‌های عمومی افزود: مردمی که به مردم دارالعباده معروف‌اند نمادهایی دارند که معرف چنین واژه‌هایی است و در روز قدس هم دارالعباده معنای خود را در سطح جهان و کشور منعکس می‌کند.


امکانات با گفتار حاصل نمی شود؛ نیاز به برنامه است


وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: بحث فضا و امکانات مناسب ورزشی برای آقایان و خانم‌ها با گفتار حاصل نمی‌شود ابتدا باید ببینیم در کجا به این فضا نیاز داریم و امکان دسترسی چگونه می‌تواند فراهم شود و بر همین اساس طراحی لازم را داشته باشیم، همچنین مسائل زیرساختی و نیازهای محله‌ای و عمومی مشخص شود.
میرمحمدی بابیان اینکه برای کارها اولویت‌بندی داشته باشید، گفت: مشارکت را برای رفع نیازها در دستگاه‌های دولتی و خصوصی به‌صورت هم‌زمان دنبال کنید.
وی بابیان اینکه اگر هدف، سلامت جامعه است نباید کارنمایشی انجام شود، گفت: اگر بخواهیم ورزش همگانی فراگیر شود باید بینیم راه‌کار فراگیری ورزش همگانی چیست، این مهم نیاز به تعریف برنامه دارد تا امکان اجرایی برای آن فراهم شود به‌طور مثال برنامه مدون برای آموزش کلاسیک با همکاری صداوسیما جهت فراگیر کردن ورزش همگانی داشته باشید.
میرمحمدی با اشاره به اینکه ورزش همگانی باید به‌عنوان یک عادت در جامعه تلقی شود، افزود: سنگ بنای ورزش همگانی در مدارس گذاشته شود و در برنامه‌های آموزشی قرار بگیرد.
استاندار یزد در خصوص برخی از اقدامات نمایشی که سرانجامی در حوزه ورزش‌های همگانی ندارد؛ گفت: حرکات نمادین معمولاً موقتی است حرکت باید همگانی و دائم باشد تا همه آگاه و به‌ضرورت این مهم شوند.
وی افزود: دانشگاه علوم پزشکی یک بستر مناسب برای الگوی ورزشی است برای اینکه پزشکان آگاهی بیشتری نسبت به‌سلامتی دارند و ورزش‌درمانی را یکی از مؤثرترین درمان‌ها برای رفع مشکلات می‌دانند چراکه پایه استقبال پزشکان به ورزش همگانی آگاهی بوده است و باید الگو شود.


جشنواره برای جشنواره موثر نیست


وی در ارتباط با ورزش در واحدهای اداری نیز گفت: باید بررسی و پیگیری شود ورزش‌هایی که مدنظر است در ادارات برگزار شود چه فضایی و امکاناتی لازم دارد؛ به‌عنوان‌مثال پینگ‌پنگ، پیاده‌روی و این نوع ورزش‌ها به امکانات خاصی نیاز ندارد ولی چون در استانی گرم هستیم می‌بایست مواردی ازاین‌دست در برنامه‌ریزی‌ها رعایت شود.
میرمحمدی تأکید کرد: کارها نباید نمایشی باشد و افزود: جشنواره برای جشنواره مؤثر نیست، نباید جنبه نمایشی به کار داده شود، برنامه‌ها لازم است مستمر باشد و بخش خصوصی هم وارد میدان شود.


ادارات باید درگیر ورزش شوند


معاون سیاسی و امنیتی استاندار یزد نیز در این جلسه گفت: در یک مقطع زمانی ورزش در ادارات مرسوم شده بود که با بی‌توجهی مدیران وقت این اقدام در ادارات از بین رفت.
«محمدعلی طالبی» افزود: اگر بتوانیم ادارات و مدیران را درگیر ورزش کنیم می‌توانند الگو باشند، تحرک در سازمان‌های دولتی ایجاد می‌شود و ظرفیت‌های تخصیص اعتبار آن‌هم وجود دارد.
مدیرکل دفتر بانوان و خانواده استانداری یزد در این جلسه گفت: شاهد این هستیم که فرهنگ ورزش همگانی بیش از سال‌های گذشته توسعه پیداکرده است ولی در مورد ورزش بانوان این اجماع وجود ندارد.
«رقیه کرمانیان» تأکید کرد: باید زیرساخت‌های ورزش برای خانم‌ها مناسب‌سازی شود این در حالی است که در زمان پیامبر اسب و شترسواری بانوان مرسوم بوده ولی در دوره فعلی برای دوچرخه‌سواری بانوان مشکل وجود ندارد و نیاز است زیرساخت مناسب برای این منظور فراهم شود تا بانوان از این ورزش محروم نشوند.
وی ادامه داد: اگر به فکر گسترش فرهنگ ورزش هستیم باید بانوان هم موردنظر باشند چراکه می‌دانیم ورزش در سلامت و افزایش راندمان کاری انسان بسیار مؤثر است.