شناسه : 102713503
معاون سیاسی،‌ امنیتی و اجتماعی استاندار یزد:


معاون سیاسی،‌ امنیتی و اجتماعی استاندار یزد بابیان اینکه سه مهمان شهر در شهرستان‌های تفت، ‌میبد و اردکان برای اسکان اتباع خارجی مجاز در استان آماده شده است؛ تاکید کرد: ایجاد مهمان شهر جدید و افزایش ظرفیت مهمان شهرهای موجود نیز باهدف ساماندهی اسکان اتباع خارجی مجاز در استان یزد در دستور کار قرارگرفته است.

به گزارش روابط عمومی استانداری یزد؛ شامگاه شنبه 9 دی‌ماه 96، نشست علنی شورای شهر یزد با حضور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار، مدیرکل اتباع و مهاجرین خارجی استانداری یزد و فرماندار یزد با موضوع بررسی وضعیت مهاجرین خارجی برگزار شد.
«محمدعلی طالبی» در این نشست اظهار داشت: در رابطه با مهاجرین خارجی، وارث شرایطی هستیم که مربوط به چهار دهه گذشته است.
وی ادامه داد: اتباع خارجی یزد عمدتاً از دو کشور افغانستان و عراق هستند و به دلیل مسائلی که در درون دو کشور بود وارد استان یزد شدند و به‌نوعی به گرمی هم مورد استقبال قرار گرفتند.
معاون سیاسی، ‌امنیتی و اجتماعی استاندار یزد با اشاره به اینکه حضور اتباع موقتی بود و قرار بود به خانه خود برگردند؛ اضافه کرد: چنین نگاهی موجب شد استراتژی و برنامه بلندمدتی در این زمینه وجود نداشته باشد و در بسیاری از حوزه‌هایی که با این موضوع مرتبط است با فقدان برنامه روبرو بودیم و برنامه‌های مقطعی استانی هم در مغایر با برنامه‌های ملی بود.
وی بابیان اینکه طرح ساماندهی اتباع خارجی در سال 92 به تصویب شورای تأمین استان یزد رسید و به وزارت کشور نیز اعلام شد؛ افزود: این طرح به چند حوزه ازجمله ترد اتباع غیرمجاز، ساماندهی اسکان اتباع، اشتغال و مدیریت فرهنگی و اجتماعی اشاره دارد.
طالبی بابیان اینکه سه مهمان شهر در شهرستان‌های تفت، ‌میبد و اردکان برای اسکان اتباع خارجی مجاز در استان آماده شده است؛ ادامه داد: ایجاد چند مهمان شهر جدید و افزایش ظرفیت مهمان شهرهای موجود نیز باهدف ساماندهی اسکان اتباع خارجی مجاز در استان یزد در دستور کار قرارگرفته است.
وی اضافه کرد: در این راستا و در شهرستان مهریز زمینی را تملک کرده و برای شهر یزد نیز به دنبال ساماندهی اتباع مجاز برای سکونت در مهمان شهر هستیم تا اتباع را به این مهمان شهرها منتقل کنیم.
معاون سیاسی،‌ امنیتی و اجتماعی استاندار یزد با اشاره به اینکه حضور اتباع در مهمان شهرها با توجه به تسهیلات و امکاناتی که برای آن‌ها ایجاد می‌شود بهتر است؛ عنوان کرد: ایجاد مدرسه، شبکه بهداشت و درمان و سایر نیازهایی که با آن مواجه هستند در این مهمان شهرها تأمین خواهد شد که در سه مهمان شهر موجود نیز این خدمات وجود دارد.
وی مبحث اشتغال را یکی دیگر از بخش‌های مرتبط با این حوزه برشمرد و گفت: یک سری از مشاغل هستند که برای فراهم شدن اشتغال نیروهای بومی و ایرانی، اتباع نمی‌توانند در آن‌ها مشغول به فعالیت باشند.
طالبی از دیگر مسائل را رسیدگی به حوزه‌های اجتماعی فرهنگی اتباع برشمرد و گفت: هدف این است که جامعه‌پذیری اتباع را بالا ببریم و به‌عنوان عضوی از جامعه، بیشترین همگرایی فرهنگی و اجتماعی را با مردم ما داشته باشند و برخی از تضادها را در سطح شهر نداشته باشیم.
معاون سیاسی،‌ امنیتی و اجتماعی استاندار یزد عنوان کرد: مدیریت اتباع بیگانه و مسائل مربوط به آن‌ها بسیار حساس است و آنچه لطمه می‌زند عدم تعامل و همکاری و همگرایی بین دستگاه‌ها و نهادهای استان است که به‌صورت جدی به مدیریت این موضوع آسیب می‌زند لذا باید همه نسبت به این موضوع حساسیت داشته باشند تا آسیب‌های ناشی از حضور اتباع هم کاهش یابد.
وی با اشاره به فعالیت‌های ستاد ساماندهی اتباع شهرستان افزود: خوشبختانه اقدامات خوبی در حال انجام است و با اجرای برنامه‌های مختلف می‌توانیم با کمک شورای اسلامی شهر و شهردار، برنامه‌های بهتری را در این حوزه دنبال کنیم.