« بازگشت

برگزاری نشست توجیهی – آموزشی طرح استقرار نظام مدیریت بهره وری با رویکرد پایداری


به گزارش روابط عمومی استانداری یزد، رئیس مرکز ملی بهره وری ایران با تبریک ایام الله دهه فجر  با بیان این که در برنامه چهارم پیش بینی شده 5/2 درصد از رشد 8 درصدی اقتصاد کشور باید از محل افزایش بهره وری باشد گفت: در سیاست های برنامه پنجم توسعه که توسط مقام معظم رهبری(مدظله العالی) ابلاغ گردیده اینچنین تعیین شده که یک سوم از رشد از طریق ارتقاء بهره وری باشد. وی تاکید کرد: بنابراین سهم بهره وری در اقتصادکشور رقم بالایی است.
میرزایی با اشاره به این که برای تحقق این سهم، برنامه هایی تدارک دیده شده است ادامه داد: یکی از پیش نیازهای برنامه های بهره وری، اندازه گیری وضعیت بهره وری است لذا طرحی تحت عنوان طرح سنجش، عارضه یابی و بهبود بهره وری در سطح کلیه دستگاههای ملی و استانی پیش بینی شده است.
وی با بیان این که شاخص های بهره وری معطوف به ماموریت های هر دستگاه تعیین گردیده و ابلاغ شده است اظهار داشت: این نشست به منظور بررسی اهمیت موضوع و توضیح این شاخص برگزار شده است و امیدواریم بتوانیم در اوایل سال آینده گزارش جامعی را از وضعیت بهره وری در بخش های مختلف اقتصادی کشور ارائه نماییم.
 استاندار یزد نیز در این مراسم با گرامیداشت دهه مبارک فجربا بیان این که بعد از عاشورای حسینی قیام های مختلفی صورت گرفت اما هیچ کدام منجر به تشکیل حکومت اسلامی و کنار زدن همه ناپاکی ها و قدرت طلبان نشد گفت: تنها قیامی که منجر به پیروزی و کنار زدن حکومت طاغوت و جایگزینی حکومت حضرت حق شد قیام حضرت امام خمینی (ره) بود که دستاوردهای مهمی در عرصه های فرهنگی، معنوی، عمرانی و آبادنی داشته است.
محمدرضا فلاح زاده  حکومت طاغوت را مروج ناپاکی ها و رذایل اخلاقی و کنار زدن دین برشمرد و گفت: اما حکومت جمهوری اسلامی ایران به دنبال استقلال و آزادی و عزت ملت و توجه به کرامت انسانی، مروج پاکی ها و ارزشهای اخلاقی است.
استاندار یزد با اشاره به مسئله بهره وری، بهره وری را توجه به کارآیی و اثربخشی، تسریع در کار همراه با آگاهی، کاهش هزینه و افزایش راندمان، تولید بیشتر همراه با کیفیت عالی تر، مصرف به جا و درست، پرهیز از کارهای بیهوده و اسراف، رعایت قناعت، تفکر و برنامه ریزی، وجدان کاری و انضباط اجتماعی، مدیریت دانش محور و استفاده صحیح از همه منابع و مهارت ها دانست و گفت: در امور عمرانی، تجهیز کارگاه با در نظر گرفتن تمامی زوایای کار، برنامه ریزی مناسب در جهت بالا بردن راندمان کاری با استفاده از یک ستاد، شناسایی گلوگاههای کار و برنامه ریزی اولیه برای جلوگیری از بحران در پروژه های اجرایی می تواند در بالا بردن راندمان کاری موثر باشد.
فلاح زاده بر تامین به موقع نقدینگی، آموزش اپراتور دستگاههای فنی و تکنولوژی روز دنیا، اجرای کامل مهندسی ارزش در مطالعات و کم کردن هزینه ها و توجه به ساخت و سازهای مقاوم و مناسب در بالا بردن بهره برداری در امور عمرانی تاکید کرد و افزود: بهترین بهره وری حفظ نیروی انسانی و سرمایه های اجتماعی است.  
وی برنامه ریزی مطلوب در هیات مدیره، بهره گیری مدیران از علم روز و تجارب، آموزش های لازم و بهره گیری از تکنولوژی های موجود در دنیا، پیوند عرصه های علمی و اجرایی، رعایت دقیق کنترل کیفیت و ایجاد بازار رقابتی و بازاریابی صحیح را در بالا بردن بهره وری در حوزه صنعت موثر دانست.
فلاح زاده با اشاره به مقوله بهره وری در حوزه های اداری بر کوچک سازی دولت، بهره گیری از نیروهای متخصص و دلسوز و تشویق و تنبیه به موقع نیروهای اداری و با لابردن بهره وری در حوزه های مصرف و انرژی تاکید کرد.
استاندار یزد در پایان بهترین راهکار برای افزایش بهره وری در کشور را اجرای اصل 44 قانون اساسی و طرح تحول اقتصادی، فرهنگسازی در خصوص برنامه ریزی دقیق، مدیریت، انضباط و وجدان کاری عنوان کرد.
معاون پشتیبانی و توسعه منابع انسانی استاندار یزد نیز در ابتدای این مراسم با گرامیداشت یاد و خاطره بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران با بیان این که به پای نهال نوپای انقلاب اسلامی خون عزیزترین عزیزان ریخته شد تا امروز بتوانیم به عنوان یک کشور مستقل و آزاد که نمونه آن در دنیا وجود ندارد سربلند زندگی کنیم گفـت: باقی ماندن بر حریت و آزادی شرایطی دارد که این شرایط در کلام و سنت بزرگان ما نقش بسته است.
محمد مهدی فقیه خراسانی افزود:  اگر می خواهیم ثابت کنیم عزت برای خدا، اولیای او و مومنین است شرایطی دارد که کم وبیش در این مملکت جاری است و لحظه لحظه باید بیشتر شود.
وی با بیان این که مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در سیاست گذاری کلی برنامه پنجم مجددا بر روی این نکته انگشت گذاشته و موکدا اشاره دارند که بهره وری باید به عنوان یک دستور العمل اجرایی در فرا روی زندگی فردی، خانوادگی و اجتماعی قرار گیرد، با اشاره به احادیث اسلامی اظهار داشت: در هیچ مکتبی به اندازه اسلام بر روی زمان و چگونگی گذراندن لحظه لحظه های عمر تاکید و دقت نشده است. 
وی در پایان افزود: چه از نظر شرعی و چه از نظر سایر مسائل که به تبع آن می آید مکلفیم که بیشترین، بالاترین و بهترین بهره وری را در همه امور داشته باشیم.
شایان ذکر است در ادامه این مراسم نماینده مرکز نوسازی و تحول اداری وزارت کشور و مشاور طرح استقرار نظام مدیریت بهره وری با رویکرد پایداری فرهنگی به ارائه دیدگاهها و نکته نظرات خود پرداختند و به سئوالات مطرح شده پاسخ دادند.