معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار:


معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار با بیان اینکه استقرار دولت الکترونیک در نظام اداری می‌تواند از فساد و رانت جلوگیری کند، گفت: با توجه به زیرساخت‌های موجود در استان در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، یزد می تواند پایلوت موفق کشوری در توسعه دولت الکترونیک باشد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری یزد، روز یکشنبه ۲۳ دی‌ماه نشست هم اندیشی مدیران فناوری اطلاعات ادارات استان به ریاست "علی زینی وند" معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار و با حضور "غلامرضا صمصامی" رئیس مرکز مدیریت راهبردی افتا‌ی نهاد ریاست جمهوری در استان ‌، "محمدحسین زا‌رع" مدیر فناوری اطلاعات و شبکه دولت استانداری و "‌اکرم فداکار"‌ مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان در سالن کوثر استانداری برگزار شد.‌
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار در این نشست با بیان الزامات توسعه دولت الکترونیک، گفت: می توان از دولت الکترونیک به عنوان یک ‌بسته چند وجهی مفید به حال جامعه یاد کرد که استقرار و توسعه آن می‌تواند نظام اداری را در چشم مردم به یک نظام اعتمادساز تبدیل کند.
 "‌علی زینی وند" ادامه داد: ‌با توسعه دولت الکترونیک در نظام اداری می توان از فساد، رانت اطلاعاتی و رانت های دیگر جلوگیری کرد و اگر نظام یا دولتی نتواند در بستر دولت الکترونیک فعالیت کند در نظام اداری با چالش جدی مواجه خواهد شد و این در حالی ‌است که دولت الکترونیک می تواند بخش عمده ای از این مسائل را سامان دهد.
وی افزود: یکی از شاخص‌های اصلی انتخاب مدیران باید درک درست آنها از حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و دانش روز باشد و ضروری است به بودجه استقرار دولت الکترونیک در دستگاههای استان از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی توجه ویژه ‌ای شود زیرا سرمایه‌گذاری در این بخش منجر به صرفه جویی در حوزه های دیگر و چابک شدن دولت می‌شود.
زینی وند خاطرنشان کر‌د: شعار دولت الکترونیک در دولت تدبیر و امید برجسته شد و ریاست محترم جمهور در همه کلیدواژه های خود از توسعه دولت الکترونیک استفاده می کند و درعین حال مدیریت ارشد استان نیز به این مهم توجه ویژه ای دارد.
معاون‌ هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار با بیان اینکه این شعار یک شعار تزیینی و لوکس نیست، گفت: اگر کشوری در بخش دولتی و خصوصی به استقرار و توسعه دولت الکترونیک توجه نکند در مسیر ‌توسعه با مشکلات زیادی روبرو خواهد شد.
وی با اشاره به زیرساخت‌های موجود استان در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، ادامه داد: یزد می تواند پایلوت موفق کشوری در توسعه دولت الکترونیک باشد.
‌زینی وند افزود: البته ‌علی رغم سرمایه گذاری ها و اقداماتی که برای این زیرساخت‌ها در استان انجام شده هنوز بهره‌برداری چندانی از آنها نمی‌شود‌ و این مهم شاید کمتر از ۵۰ درصد باشد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار در پایان سخنان خود با بیان اینکه ارائه میز خدمت به صورت فیزیکی یک ضرورت برای استقرار میز خدمت الکترونیک و توسعه دولت الکترونیک بود، خاطرنشان کرد: برای موفقیت در این حوزه لازم است دولت الکترونیک را با مشارکت خود مردم به یک فرهنگ و گفتمان عمومی تبدیل کنیم.

 

تحقق شاخص های توسعه با دولت الکترونیک

 

مدیر فناوری اطلاعات و شبکه دولت استانداری یزد نیز در این نشست با بیان اینکه شاخص های توسعه با استقرار دولت الکترونیک تحقق می‌یابد، گفت: دولت الکترونیک موجب ایجاد شفافیت در حوزه های مختلف می شود.
 "محمدحسین زارع" ‌ادامه داد: ادار‌ات استان اقدامات خوبی در حوزه توسعه دولت الکترونیک انجام داده اند اما شایسته است تلاش‌های بیشتری در این زمینه صورت گیرد.
زارع افزود: ‌البته هنوز خدمات برخی از دستگاه های ‌استان، الکترونیکی نیست که انتظار می‌رود با توجه به ظرفیت های خوب موجود در کارگروه نقشه راه توسعه الکترونیک، این ادارات برای تسریع در اجرای دولت الکترونیک و تحقق این مهم اقدام نمایند.

★خبرنگار: مجید وفایی شاهی★
★عکس: رضا زارع★


آدرس کوتاه :