استاندار یزد:


استاندار یزد ‌در دیدار با رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی، گفت: هیچ دیپلماسی را روان تر از دیپلماسی فرهنگی، هنری و تمدنی نمی شناسم زیرا جوامع بشری از طریق همین ارتباط می‌توانند به تعامل و درک متقابل برسند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری یزد، روز یکشنبه ششم آبان ‌ماه "محمود زمانی قمی" ‌استاندار یزد در دیدار با "‌غدا هیجاوی" رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی با موضوع ارزیابی هنر زیلوبافی میبد از سوی کارشناسان این شورا  که با حضور "علی زینی وند" معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار، "جعفر نخستین" مدیرکل حوزه استاندار ‌و "حسین ‌فلاح" فرماندار میبد در سالن زنده یاد حمیدیا استانداری برگزار شد، ‌بیان کرد: هیچ دیپلماسی را روان تر از دیپلماسی فرهنگی، ‌هنری و تمدنی نمی شناسیم زیرا از طریق همین ارتباط، جوامع بشری می توانند به تعامل و درک متقابل برسند.
زمانی قمی ادامه داد: ایران، مهد تمدن، تاریخ و صنعت هنرهای دستی است و یزدی ها، بخش بزرگی از تمدن، تاریخ و صنایع دستی ایران را خلق کرده اند.
استاندار یزد خاطرنشان کرد: یزدی ها از بدو تلاش برای صنعتی شدن، به رشته های کم آبخواه روی آورده اند که با شرایط اقلیمی این دیار سازگاری دارد.
وی افزود: استان یزد از قرن ‌ها قبل خلاقیت، هنر، زیبایی و تلاش را در هم آمیخته و در صنعت دست نمایان کرده است.
زمانی قمی گفت: هنر زیلوبافی از جمله صنایعی است که سختکوشی، خلاقیت و هنر مردم استان را از زمان گذشته به اثبات می رساند.
استاندار یزد با یادآوری ثبت جهانی بخشی از بافت تاریخی مرکز استان به عنوان میراث جهانی نزد سازمان یونسکو، اظهار امیدواری کرد: با ثبت جهانی زیلوی میبد، حلقه دیگری از تمدن و تلاش مردمان یزد به ثبت برسد.
زمانی قمی خاطرنشان کرد: مجموعه استان برای تحقق این مهم در راستای خواسته ها و استانداردهای مورد نظر شورای جهانی صنایع دستی گام بر می دارد.
رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی نیز در این نشست با یادآوری بازدید خود از کارگاه های زیلوبافی میبد، گفت: فعالیت بانوان و فرزندان آنان در این کارگاه ها بسیار ارزشمند است.
"غدا هیجاوی قدومی" همچنین با ابراز خرسندی از میهمان نوازی مردم ایران و استان ‌یزد، افزود: این خصیصه در رفتار مردم این منطقه واضح است.
گفتنی است "‌غدا هیجاوی قدومی" رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع ‌دستی، "یوشا کریشنا" مشاور عالی شورای جهانی صنایع‌دستی به همراه "ویدا توحدی" رئیس بخش بین‌ الملل معاونت صنایع‌ دستی کشور از بعدازظهر جمعه برای ارزیابی زیلوی ‌شهرستان میبد و به منظور ارزیابی و پیشنهاد ثبت در شورای جهانی صنایع دستی به استان یزد سفر کرده اند و تاکنون از شرکت تعاونی زیلوبافان، نارین قلعه، موزه زیلو، نمایشگاه تصاویر و مستندات زیلو در مجموعه شاه‌عباسی و کارگاه‌های زیلوبافی بازدید کرده اند.

★‌خبرنگار: ‌مجید وفایی شاهی★
‌★‌عکس: ‌رضا زا‌رع★ 


آدرس کوتاه :