مدیرکل امور اجتماعی فرهنگی استانداری یزد مطرح کرد:


فخرالسادات خامسی‌هامانه در همایش روز ملی جمعیت به نقش مشارکت مردم و اهمیت جلب اعتماد جامعه در تحقق سیاست‌های جمعیتی تأکید کرد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری یزد، مدیرکل امور اجتماعی فرهنگی استانداری در همایش روز ملی جمعیت که در دانشگاه یزد برگزار شد، به بیان سیاست‌های مهم جمعیتی در برنامه‌های توسعه و دلایل ناموفق بودن برنامه‌های توسعه در حوزه ازدواج پایدار و جمعیت پرداخت.
فخرالسادات خامسی‌هامانه ایجاد تغییرات ساختاری در فرهنگ و مدیریت کشور را ضروری دانست و بیان کرد: لازم است همانطور  كه دو دهه برای کاهش نرخ جمعیت فرهنگ‌سازی شد، همان میزان نیز برای افزایش نرخ رشد جمعیت نیز فرهنگ‌سازی شود تا بتوان این موضوع را در جامعه جریان سازی و فرهنگسازی کرد.
خامسی آگاه‌سازی، فرهنگ‌سازی، باورسازی و اعتماد مردم به مسئولان را از مواردی دانست که اگر محقق نشود مانع تحقق سیاست‌های جمعیتی، رقم خوردن ازدواج‌های پایدار و نیز افزایش فرزندآوری در جامعه خواهد شد.
وی آیتم‌هایی مانند مسکن، درآمد و اشتغال را از عوامل مهم در سیاست‌های جمعیتی بیان کرد و افزود: فرهنگ‌های نهادینه شده در جامعه در کنار این آیتم‌ها و حتی بیشتر از اینها در ناموفق بودن سیاست‌های جمعیتی تأثیرگذار بوده‌ است.
این مسئول با بیان اینکه برنامه‌های ساختارمندی در حوزه جمعیت در جامعه وجود نداشته است، گفت: ضعف ساختار سیاسی به گونه‌ای بوده است که مردم را مجاب نکرده است که خود را ملزم به اجرای قوانین و سیاست‌های جمعیتی بدانند.
مدیرکل امور اجتماعی فرهنگی استانداری گفت: در قانون برنامه چهارم و پس از آن، سیاست‌هایی در حوزه جمعیت و ازدواج تدوین شد، اما محقق نشد.
او ادامه داد: اقدامات حوزه سیاست‌های جمعیتی به تحقق نپیوست؛ چراکه در بسیاری از آن مباحث، نه تنها مواردی که پیش‌بینی شده بود محقق نشد، بلکه باعث ایجاد این ذهنیت در میان مردم شد که سیاست‌های تدوین شده شعارگونه است.
خامسی با بیان اینکه سیاست‌های جمعیتی ابتدا باید در میان مدیران نهادینه شود، گفت: در مباحث حوزه ازدواج، فرهنگ حاکم بر جامعه و اعتقاد و باوری که مردم باید به این حوزه داشته باشند، مهمتر است، پس در این حوزه نیاز به فرهنگ‌سازی گسترده است.
وی بیان کرد: به اعتقاد من، مباحثی که در دین اسلام در زمینه ازدواج و جمعیت مطرح شده، می‌تواند برای جاری شدن فرهنگ ازدواج سالم و پایدار کافی باشد؛ چراکه اگر فرهنگ دینی در جامعه حاکم شود، نه تنها در بحث جمعیت و ازدواج، بلکه در کنترل و کاهش دیگر آسیب‌های اجتماعی نیز مؤثر خواهد بود.
مدیرکل امور اجتماعی فرهنگی استانداری تصریح کرد: توجه به مباحث مرتبط با ازدواج و رفع موانع موجود در این زمینه، نگرانی‌های حوزه جمعیت را رفع می‌کنند.
وی با اشاره به سخنان رهبری در مورد هشت سنت غلط ازدواج اعم از تجملات زیاد، مهریه و جهیزیه سنگین، اسراف، به رخ کشیدن ثروت‌ها و...، به موانع ازدواج پایدار پرداخت و افزود: طبق فرموده رهبری، باید روی موضوعات فرهنگی و باورها و ارزش‌های جوانان کار کرد.
خامسی گفت: در کنار فرهنگ دینی، نیاز به پویایی فقه دین داریم تا بتواند پاسخ‌گوی نیاز جوانان و متناسب با مقتضیات امروز جامعه با‌شد.
وی ادامه داد: به نظر می‌رسد قشر عظیمی از جوانان، از فرهنگ‌های مختلف مثأثر هستند. معتقدم باید فرهنگ‌ها را بدانیم اما در فرهنگ‌ها زندگی نکنیم.
خامسي تصريح كرد: افزايش سواد رسانه اي جوانان براي استفاده صحيح از فرهنگ انتقالي ملل مختلف و به دور ماندن از آسيب رسانه هاي برون مرزي يك ضرورت است.
وي ادامه داد: اگر چه هنوز هم بسياري از ازدواج هاي سنتي با توفيق و ايجاد خانواده هايي پايدار و موفق همراه است اما نمي توان منكر شد كه یکی از ملزومات ازدواج پایدار، ارتباط درست و شناخت درست طرفين است؛ با تاكيد بر اين موضوع که اين ارتباطات باید متناسب با فرهنگ دینی و اقلیمی و بومي ما باشد.
وی گفت: باید دولتمردان و سیاستگذاران در سیاست‌ها بازنگری داشته و به بی‌اعتمادی جامعه دامن نزنند و بدانند که در بحث‌های فرهنگی و اقتصادی نیاز به فعالیت‌های مداوم و آینده‌نگرانه است.
دبیر کارگروه اجتماعی فرهنگی استان در پایان سخنانش اظهار امیدواری کرد که دانشگاهیان برای بنیان نهادن ازدواج‌های پایدار و تحقق سیاست‌های جمعیتی در جامعه در کنار سیاستگذاران باشند.
گفتنی است این همایش به مناسبت ٣٠ ارديبهشت روز ملي جمعيت و با هدف بررسی سیاست‌های کلی جمعیت ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری، رصد تحولات جمعیتی کشور و استان و تبین راهکارهای پویندگی، بالندگی و جوانی از سوي  اداره کل ثبت احوال یزد و با همكاري دانشگاه يزد برگزار شد.

خبرنگار: مریم بهرامی